Serencam zaman haberi: HAMİLE RAZİYE’Yİ ÖLDÜREN SANIK BANA BÜTÜN BUNLARI YAPTIRAN KAYNANAMDIR

ISPARTA’üstelik dini nikahla birlikte yaşadığı 7 aylık aylı Raziye Karabuğa’yı (24) pompalı tüfekle vurarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Şehmuz Gezen (18), ilk kez bilge karşısında imdi. Ağırlaştırılmış üzeri boyu hapsi maksut Şehmuz Gezen, duruşmada daha geçmiş verdiği kamu ifadeleri reddederek, Bana hep bunları yaptıran kaynanamdır dedi. Kayınvalidesi Renkler Aydın’ın kendisine, hamile olan eşi üzere Bu bala senden değil, babandan dediğini öne süren Şehmuz Gezen, bunun konusunda aldığı eroin ve alkolün etkisiyle cinayeti işlediğini ancak Raziye Karabuğa’yı kanlar zarfında görünce nadim olup hastaneye bıraktığını argüman etti.

Fenomen, 1 Mart’ta, Yazısöğüt köyü hakikat meydana geldi. Eşinden boşanma aşamasında olan 7 aylık yüklü Raziye Karabuğa ile yaklaşık 1 yıldır dini nikahla birlikte yaşadığı Şehmuz Gezen beyninde otomobilde tartışma bundan sonra. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi konusunda Gezen, pompalı tüfekle Raziye Karabuğa’yı yüzünden ve göğsünden vurdu. Gezen, henüz sonraları Karabuğa’yı otomobille Isparta Kent Hastanesi’nin ivedili servis girişine bırakıp uzaklaştı. Keyif ekibinin müdahale ettiği Karabuğa ile karnındaki bebeği kurtarılamadı. Olay sonrası polis güçleri yoluyla yakalanıp gözaltına alınan Şehmuz Gezen, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İLK ÖĞÜN HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

‘Hamile olduğu bilinen kadını öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış variyet boyu hapsi maksut Şehmuz Gezen, Isparta 2. Korkulu Ukubet Mahkemesi’nde bilge karşısına çıktı. Bugün tanıdık duruşmaya Antalya Elmalı Cezaevi’nde vakfedilmiş kâin sanık Şehmuz Gezen, annesi Hayriye, babası Mehmet ve ablası Gülcan Gezen, öldürülen Raziye Karabuğa’nın babası İsmail Durmaz ile tarafların avukatları katıldı. Raziye Karabuğa’nın annesi Renkler Kültürlü murafaa öncesi baygınlık geçirince hastaneye kaldırıldı ve duruşmaya katılamadı.

‘BANA BUNLARI YAPTIRAN KAYNANAM’

Mahkemede kimlik tespitinin ardından sanık Şehmuz Gezen’e iddianamede kayran kayran suçlamalara alın defans yapıp yapmayacağı soruldu. Okuma- barı bilmediğini beyan eden maznun daha ilk emniyette, müddeiumumilik ve tedarik duruşmasında verdiği ifadelerin kusurlu olduğunu, cezaevinde kaldığı süreçte kendisini ziyarete mevrut annesinin Oğlum korku, doğruları anlat demesi üstüne duruşmada akla yatkın anlatım vereceğini söyledi. Şehmuz Gezen, şunları söyledi Bugüne kadar bütün korktuğum için falsolu rapor verdim. Zaman doğruları konuşacağım. Görüngü gecesi evime kaynanam Elvan Münevver geldi ve benimle çokça mefret şeyler konuşacağını söyledi. Ego dahi eşime ‘annen konuşacakmış’ diye niteleyerek hariç çıktım ve kaynanam bana ‘Bu bala senden değil, babandan. Senin ailen da bu durumu biliyor amma sana söylemiyor’ dedi. Ben henüz sonraları eşim Raziye’yi arabaya bindirdim. Oradan amcamın eşi olan yengemin yanına gittik. Bu durumu ona da sordum o de ‘akilane’ dedi. Şoka girmiştim. Birkaç sunum arpa suyu içtim. Eşime birlikte bu durumu sordum. O bile ‘Doğru. Senden adam mı olur, senin eve geldiğin mi var’ deyince arabadan indim ve silahı pekâlâ aldım nasıl üzücü ettim hiç hatırlamıyorum. Eşimi kanlar ortamında görünce çokça nadim oldum anında hastaneye gittim. 5-10 an kapıda bekledim kimse gelmeyince uyuşturucunun bile etkisiyle oraya bırakıp gittim. Sonradan polisler beni buldu. Bana bütün bunları yaptıran kaynanamdır.

AYLAR ÖNCE TÜFEK SATIN AHZETMEK İÇİN ARAŞTIRMA YAPMIŞ

Kimlik tespiti esnasında el telefonu olup olmadığı sorusuna ‘hayır’ yanıtı veren sanığa duruşma başkanı, Az ilk ‘telefonum bulunmayan’ dedin amma üzerinden olay gecesi telefon balkon ve aylar geçmiş ‘pompalı tüfek nereden elbette alınır, kuşkusuz havale verilir?, tetkikat yaptığın tayin edilmiş diyerek sordu. Fakat maznun Şehmuz Gezen bu soruya karşılık vermedi.

‘BU İŞE BENİM ADIMI KARIŞTIRMA, AKIBET KÖTÜ OLUR’

Mahkeme Başkanı, sanık Şehmuz Gezen’e, Madem kayınvaliden böyle bire bir iddia ortaya attı. Gidip babana illet sormadın Baban ‘oğlum yok böyle bire bir molekül’ dese gene kayınvalidene inanıp bu suçu işleyecek miydin demesi üzerine sanık Şehmuz Gezen, şu yanıtı verdi Önce inanmadım, mizah sandım. Babamla konuşsam haddinden fazla henüz keskin şeyler olurdu. Eşimi kanlar ortamında görünce çok nadim oldum. Bugüne büyüklüğünde ifadelerimde bundan hezel etmememin sebebi bile korktuğum içindir. Kaynanam ‘bu işe benim adımı teşviş sonuç kötü evet’ demişti.

‘BENİM DIŞIMDA SISTEM KONUDAN HABERDAR’

Kaynanası Renkler Görgülü’ın amcasının üçüncü eşi olduğunu, o nedenle tanıdığını ve henüz sonradan kendisini uyuşturucuya alıştırıp sattırdığını iddia eden Şehmuz Okumuş, kayınvalidesinin, kumalarına, kızı Raziye Karabuğa’nın kocasından değil kayınpederinden gebe olduğunu söylediğini, kendisi dışında herkesin bu konudan anaç olduğunu birlikte öne sürdü.

AVUKATI, ZEKA GERİLİĞİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Maznun avukatı dahi müvekkili Şehmuz Gezen’in okuyucu edip olmadığını, zeka geriliği nedeniyle SDÜ Tababet Fakültesi’nde tıpkısı müddet tedavi gördüğünü, bu yönde raporları bulunduğunu, zımnında işlediği suçun mahiyetini kavrayamayacak derecede olması dolayısıyla TCK 32’nci maddesi layıkıyla tıpkı gök bilimi raporu alınması gerektiğini belirterek, talepte bulundu.

‘EN AĞIR UKUBET VERİLSİN’

Duruşmada hazır kâin Raziye Karabuğa’nın babası İsmail Durmaz namına küçümseme verilince, Sanıktan şikayetçiyim. Hiçbir ceza indirimi uygulanmadan sunma çetin cezanın verilmesini istiyorum. Takdir mahkemenindir dedi.

‘YENİ BİR SENARYO KURGULANMIŞ’

Müdahil avukatlarından Ünsal Çankaya ise mahkemenin dikkatini apayrı yöne almak ve ceza indirimi almak isteyerek ayrımsız senaryo kurgulandığını savundu. Sormaca ve kovuşturma esnasında tek dile getirilmeyen bir açar ile karşı karşıyayız diyen Çankaya, bu nedenle ana karnında ölen bebeğin DNA testine gerek olmadığını söyledi.

SANIĞIN BABASI, ANNESİ VE ABLASI TANIK OLARAK DİNLENDİ

Mahkeme heyeti, sanığın babası Mehmet Gezen, annesi Hayriye Gezen ve ablası Gülcan Gezen’i şahit yerine dinledi. Şevahit, sanığın ifadesinde olduğu üzere çocuğun ata Mehmet Gezen’den olduğu dedikodusunun Raziye’nin annesi Renkler Işıklı aracılığıyla kumaları marifetiyle yayıldığını, cinayetin üstelik bu nedenle işlendiğini encam sürdü.

AVUKATLAR ABLANIN İFADESİ ÇELİŞKİLİ

Gülcan Gezen, olaydan 2 kamer geçmiş konuştuklarında kardeşi Şehmuz Gezen’in namına Çocuk benden değilmiş demesi konusunda karışan avukatları, sanığın Görüngü haset kayınvalidemden duydum sözleriyle ablanın ifadelerinin çeliştiğini ve anlatılanların açacak olduğunu söyledi.

SANIK BABASI DIŞARI ÇIKARILDI

Sanığın babası Mehmet Gezen, murafaa salonunda eşi ve kızının ifadelerine müdahale edince murafaa başkanı uyarıda bulundu. Uyarılara aldırış etmeyen Mehmet Gezen, duruşmanın huzur ve sükunetini bozduğu gerekçesiyle duruşma başkanı marifetiyle hariç çıkarıldı.

SANIK İSTANBUL ADLİ TIP KURUMU’NA GİDECEK

Mahkeme heyeti, güdük tıpkı aranın ardından açıklık kararını açıkladı. Sanık Şehmuz Gezen’in tutukluluk halinin devamına, hatır sağlığının durumunda olup olmadığının tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevkine karar veren murafaa, duruşmayı 25 Kasım’a erteledi.

DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMA

Mağdur ailenin avukatı Ünsal Çankaya ve baba İsmail Durmaz, duruşma sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çankaya, Aylar evvel tıpkı erkek şiddeti sonucu karnındaki bebeğiyle katledilen Raziye için hak arıyoruz. Zaman eski olduğumuz duruşmada tutuklu sanık için bazen düşüntülü ifadelerle suçtan kurtulmaya çalışmıştır. Fakat duruşma vermiş olduğu kararda tutukluluk haline bitmeme etmiştir. Raziye için hak aramaya, doğruluk aramaya devam edeceğiz. Acımasız amacıyla genişlik bunaltıcı cezanın verilmesini murat ediyoruz dedi.

‘ADALETE GÜVENİYORUM’

Baba İsmail Durmaz ise 4-5 yıldır kızıyla görüşmediğini ve üstüne ertelenmiş suçları akseptans etmediğini belirterek, Türk adaletinin vereceği karara saygılıyız. Hiçbir ukubet indirimi olmadan bildirme balaban cezayı alması amacıyla özellikle Ünsal başkanım gelmek amacıyla tekmil avukatlarımıza güveniyorum. Her şey Türk adaletinin vereceği karara merbut diye niteleyerek konuştu. Gazetecilerin ‘Duruşmada kızınıza müteveccih ortaya atılan cesim iddialar var hangi diyorsunuz’ sorusuna İsmail Durmaz, Hiçbirini akseptans etmiyorum cevabını verdi. (DHA)Share: