Serencam zaman vukuf | İzmir Adliyesine müteveccih saldırıda bombaları getirdiği iddia edilen sanık yargılanıyor

Polis memuru Fethi Sekin ile adliye personeli Musa Duygusal’ın şehit olduğu İzmir Adliyesine yönelik terör saldırısında geçer not patlayıcıları otobüsle İzmir’e getirip teşekkül mensuplarına teyit ettiği öne sürülen Suriye tabiiyetli Beyyine Hıso’nun yargılanmasına bitmeme edildi.

İzmir 18. Aheste Ceza Mahkemesindeki davanın duruşmasında, mevkuf sanık Delil Hıso ile avukatı hazır bulundu.

Sanığın Suriye’den komşusu olan ve İzmir’e geldiğinde evinde kaldığı R.H, tanık olarak dinlendi.

Sanığın İzmir’e geldiğinde içtimai medyadan namına ulaştığını belirten R.H, “‘Sizde misafir kalkışmak istiyorum’ dedi. Birlikte 1 hayat daha olduğunu söyledi fakat ben onu hatırlamıyorum. Konuk kendisine yanımızda 1 akşam kaldı. Evde kaldıktan bilahare Delil ile Kemeraltı’na gittim. Orada yanımdan ayrıldı. Bir henüz görmedim.” dedi.

Sanık Hıso üstelik R.H’nin evinde 1 gece kaldığını bilahare bile İzmir’da gezdiğini, arkası sıra tıpkı arkadaşının evine gittiğini belirtti.

Terör örgütü ile hiçbir alakasının olmadığını savunan Hıso, “Sülalemde ve ailemde kimsenin terörle bağlantısı yok.” diyerek konuştu.

Cumhuriyet savcısı, kanaat kalkmak için süre istek etti.

Mahkeme başkanı, sanığın mevkufiyet halinin devamına değişmeyen verip duruşmayı 8 Aralık’a erteledi.

Davanın geçmişi

İzmir Adliyesi C Blok girişinde 5 Ocak 2017’dahi bombalı anahtar ve uzun namlulu silahlarla planlı saldırıda 2 teşkilat mensubu aylak hale getirilmiş, teröristlerle çatışmaya giren gidiş geliş polisi Fethi Sekin ile adliye çalışanı Musa Birey martir reşit, 19 yaşama yaralanmıştı.

Olayda geçer otomobilleri realizasyon eden ve 1 Karı 2017’de Hakkari Esendere Çizik Kapısı’ndan sıkı dışına çıktığı tayin edilen Abdulkahar Karasaç ile irtibatı olduğu argüman edilen İsa Güçlü yakalanmış, karşı ülkü açılan Zorlu, geçmiş duruşmada boşaltma edilmişti.

Henüz yakalanamayan Karasaç üzerine al bülten çıkarılmıştı.

Saldırıda mergup mühimmatları, saldırıdan 6 kamer önceki Mardin’den İzmir’e taşıdığı ve teröristlere tasdik ettiği öne sürülen Tutamak Hıso da Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Hıso için hazırlanan iddianamede, “Devletin birliğini ve mutluluk bütünlüğünü becermek” ve “kamu görevlisini bilerek mıhlamak” suçlarından 3 posta ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezası istenmişti. Maznun üzere 19 sefer “düşünülerek cerh” ve 24 kere “patlayıcı konu kullanarak mala uymazlık ödeme” ve 1 el da “amme malına engel çevirmek” suçlarından üstelik cezalandırılması istek edilmişti.

Share: