Ses Malatya Şubesi’nden ‘Promosyon’ Eylemi: “Ücretlerimiz Üzerinden Bankaların Elde Ettiği Kârdan Payımızı İstiyoruz”

Afiyet ve Sosyal Bakım Emekçileri Sendikası (CURCUNALI) Malatya Şubesi, İnönü Üniversitesi Rektörlüğü’nün özendirme ihalesini yaşama başı 24 bin 500 TL karşılığında bire bir amme bankasına vermesini ihtarname etti. CURCUNALI Malatya Şubesi Mali Sekreteri Maharetli Söylemez, “Emeğimizin üzerinden seçme ki nemalanıyor ve karına kar katıyorsa tığ birlikte kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten ansız durmayacağız. Ücretlerimiz üzerinden bankaların elde ettiği kardan payımızı istiyoruz” dedi.

SES Malatya Şubesi üyeleri, zaman Turgut Özal Tababet Merkezi Baştabiplik binası önünde toplandı ve banka promosyonlarıyla ait basın açıklaması yaptı.

“SATIN ALMA GÜCÜNDE CİDDİ ORANDA GERİLEME VAR”

SES Malatya Şubesi Finansal Sekreteri Kankızıl Söylemez, “Ülkemizde serencam yıllarda kalan pahalılık oranı, yaşanan hesaplı kriz ortamı nedeniyle keyif ve toplumsal bakım emekçilerinin mübayaa gücünde gösterişli oranda kriz yaşanmıştır. Haziran 2021 öncesi bir nice ilde 3-5 yıllığına imzalanan vezneci promosyon sözleşmeleri kurumlar marifetiyle rötuşlu edilerek yeniden ihaleler yapılmakta, yıpranmamış dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu cirim 30-40 bin TL’ye büyüklüğünde çıkmaktadır. Hele 2021 yılı ve öncesinde promosyon anlaşması yapılan iş yerlerinde etkin emekçiler ağır sıklet doğruluk kaybına yakalanmış bulunmaktadır” dedi.

“BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KARDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ”

Söylemez, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Enflasyonla faiz beyninde açılan makas, bankaları karlılık rekoruna makul koştururken iştirakçi ve emekçiler, aldıkları ücretlerle ‘ayı şüphesiz çıkarabilirim’ diyerek kuruş hesabı yapıyor, semere de alamıyor, çocuğunu yeterli ve stabil besleyemiyor; hayatiyet, su faturalarını ödeyemiyor, karabasanlar görüyor, intiharın eşiğinden dönüyor ya de intihar ediyor. Bizler, emekçiler gelişigüzel sabık dönme elan bile yoksullaşırken, ücretlerimiz şişkinlik karşısında benzeri kandil kabil erirken seyirci olmayacağız elbette. Emeğimizin üzerinden herhangi bir ki nemalanıyor ve karına kar katıyorsa tığ birlikte kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten kafasız durmayacağız. Bankaların mütezayit bu devasa karlarında, iştirakçi ve emekçilerin kendilerine yatırılan aylık ve temas türlü ücretlerinin değerlendirilmesi dahi etkilidir. Ücretlerimiz üzerinden bankaların elde ettiği kardan payımızı istiyoruz.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

26 Eylül’da İnönü Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirilen vezneci promosyon ihalesine toplamda beş vezneci munzam olup, verdikleri miktarlar emekçilerin beklentilerini ve taleplerini karşılamaktan uzaktır. Verdikleri tekliflere bakıldığında, bankaların öz aralarında anlaşarak ihaleye katıldıkları görülmektedir. en son Ahali Bankası, 24 bin 500 ile ihaleyi almıştır. PATIRTILI Malatya Şubesi olarak, rasıt kendisine katılım sağladık, sözleşmenin maddelerine ve miktarına itiraz ettik. Ama Rektörlük adına katılan Umumi Kâtip, gelgel yerine değil bile vezneci hesabına katılım sağlamış gibiydi. Mezun sendika temsilcisi ise tek şekilde alay hakkı kullanmamış, itiraz hakkını değerlendirmemiştir. Tığ, Esenlik Emekçileri Sendikası namına umum emekçilerin lehine olacak şekilde teşvik geçim ihalesinin baştan düzenlemesi amacıyla gelişigüzel savaşım etmeye devam edeceğiz.”

Söylemez, sonuna büyüklüğünde haklarını arayacaklarını tabir ederek, “Buradan ayrımsız öğün henüz Rektörlük’e ve yetkililere sesleniyoruz. Şayet bankalar karşısında elinizin tutkun olduğunu düşünüyorsanız tığ emekçiler buradayız. Tek şekilde bankalar karşısında elinizin vurgun olduğunu düşünmeyin. Namevcut, eğer siz birlikte bu yapılanların bire bir parçası kalkışmak istiyorsanız gine size mesajınız şudur kim biz emekçiler buradayız. Taleplerimizi dile getirmeye, hakkımız olanı almak üzere savaş etmeye devam edeceğiz” dedi.

Share: