Sevimsiz albeni kalp hastalarında sine ağrısı ve kalp aksesi riskini artıyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anne Olgun Dalı Başkanı Prof. Dr. Dünyalık Altay, itici havanın kalbi mugaddi damarlarda daralmaya posta açarak üzücü bağır ağrısı ve ihtisas krizine bozukluk olabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Altay, AA muhabirine, kalp hastalarının antipatik havalarda tagaddi ve hayat tarzlarına dikkat etmeleri gerektiğini rapor etti.

Antipatik havanın herif vücudunu suratsız etkilediğini belirten Altay, özellikle ruh hastalarının ahşa bölgesini dolgunca şekilde koruyarak dışarı çıkmaları tavsiyesinde bulundu.

Kalp hastaları üzere itici havanın riziko faktörü olduğunu vurgulayan Altay, şunları kaydetti:

“Sevimsiz havalarda dışarı çıktığımızda damarlarda daralma oluyor. Bu, ruh damarları amacıyla üstelik muteber. Bu genişlik kalbin hem müvellidülhumuza beslenmesini bozuyor hem üstelik enerji ihtiyacını artırıyor. Zımnında kış aylarında kalp hastalarında bağır ağrısı ve kalp krizi riski artıyor. Bu yüzden sevimsiz havalarda özellikle ihtisas hastaları titiz olmalı. Hele sabah ve akşam saatlerinde ayazın deli dolu olduğu dönemde çok dışarı çıkmamalılar. Nısfınnehar saatlerinde havanın biraz daha ılık olduğu saatlerde göğüs bölgesini koruyacak şekilde faça giyilmesini öneriyoruz. Lüp içerisinde bire bir nazar çokça yunak bire bir değişik hane haddinden fazla sevimsiz olduğunda, evde birlik iklimlendirme sağlanmadığı ahit kalp krizi riski artabiliyor. O yüzden genellikle odaların da bedel şekilde ısıtılmasını öneriyoruz.”

Prof. Dr. Altay, ihtisas hastalarının kış aylarında beslenmelerine ehemmiyet vermesi gerektiğini dile getirdi.

Kış aylarında enerji ihtiyacı ve buna sınırlı tagaddi sıklığının arttığını aktaran Altay, “Hem erke ihtiyacını karşılayacak hem de kalp hastalarına zarar vermeyecek besinler tüketilmeli. Kışın balık tüketimi çok müfit. Şekeri erdemli ve lifi az olan gıdalardan ırak durulmalı. Mugaddi özelliği erdemli baklagiller tercih edilmeli. Bunun beraberinde pırasa, karnabit ve bamya kabilinden sebzeler tüketilmeli. Kırmızı ten tüketimini azaltıp, kızartmalardan uzak durulmalı.”

Altay, kış aylarında nakit tüketimine bile ilgi edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: