Siirt gündem haberi: Siirt’te fıstık festivali düzenlenecek

Siirt Valiliği karı sahipliğinde 3 dönüş sürecek “Siirt Fıstık Festivali” gerçekleştirilecek.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, 14-16 Ekim’de şekil, Botan Vadisi, Pervari Çemikare Yaylası ve Beğendik beldesinde değişik etkinliklerin yapılacağı curcuna düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Ilbay Osman Hacıbektaşoğlu, fıstık festivaliyle Siirt’in erbap olduğu değerlerin tanıtılmasının amaçlandığını belirtti.

Festivale yekpare vatandaşların davetli olduğunu dile getiren Hacıbektaşoğlu, şunları kaydetti:

“İl ekonomisinin can damarı olan Siirt fıstığı, site ekonomisine haddinden fazla majör tıpkı katma değer sağlamaktadır. 350 bin dekarı aşan arazisiyle fıstık üretiminde Türkiye’de üçüncü sırada düzlük düz Siirt’te, kentin sembol ve marka ürününü Türkiye’ye ve dünya tanıtmayı amaçlıyoruz. İnanç değerleri, doğası, erbap olduğu bellik ürünleri, turizm potansiyeli ve kendine özgü güzellikleriyle demin Siirt’te festival zamanı diyoruz.”

Festival, 14 Ekim’de Güres Caddesinde küçümseme yürüyüşü ve İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü Konferans Salonunda açım ve fıstık konulu siyasal ile başlayacak.

15 Ekim’de, 15 Orak Ayı Meydanında işporta açılışı, site turu ve dinlenme kampı çadırları kurulacak. 16 Ekim’de Pervari ilçesinde bal hasadıyla bitmeme edecek festivalde, Beğendik Köprüsünden bungee jumpıng atlayışları, sanatçılar Zozan ve Deniz Toprak konseri, Botan Vadisi Akabe önünde doğa yürüyüşü, rahatlık paraşütü, mıntıka turları ve ödül töreni yapılacak.

Share: