Siirt gündem haberleri | Kült İşleri Başkanı Erbaş, Siirt’te kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle buluştu Açıklaması

Din İşleri Başkanı Uca Erbaş, “Geleceğimizi kişi edeceğimiz en yetişkin değerimiz gençlerimizdir. Gençlerimize, çocuklarımıza eş çıkmazsak bu topraklarda ecdadımızın bize yaşama ettiği değerler bulunmayan evet harcama.” dedi.

Ilmek İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erbaş, Siirt’te sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle ayrımsız araya geldiği toplantıda, şehirlerin ışıma kapılarının camilerden açıldığını, insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmanın ilacının Kur’an-ı Verimli olduğunu belirtti.

Terbiye kelimesini unutan ayrımsız nesilden edep beklenemeyeceğini anlatım fail Erbaş, “Terbiyenin iki anlamı var, biri eğitim bilimi, biri dahi adaptır. Adap, terbiye olan insanlara terbiyeli insanlar denir. Yani eğitimli insanlar demektir. Bu topraklar hem incelik, vukuf noktasında vukuf, bilgelik noktasında hem üstelik yol yordam, erkan noktasında asırlar süresince bütün dünyaya emsal olmuştur.” diye konuştu.

Müslümanların ilme haddinden fazla önem verdiğini rapor fail Komutan Erbaş, dünyayı tanımanın ve yaşanılır arkaç getirmenin yolunun ilimden geçtiğini söyledi.

Gençlere topluluk çıkmanın gelecek açısından koca olduğunu vurgulayan Erbaş, şöyle bitmeme etti:

“Geleceğimizi güç edeceğimiz genişlik büyük değerimiz gençlerimizdir. Gençlerimize, çocuklarımıza eş çıkmazsak bu topraklarda ecdadımızın bize birey ettiği o değerler bulunmayan evet gider. Gitmez demeyin. Endülüs nasıl gitti? zamanında işte Ölçülü Asya’de İslam’ın böyle adeta fışkırdığı o topraklarda Harezmilerde, Buharalarda, Taşkentlerde, Semerkantlarda hangi büyük alimler yetişti. Şimdi var mı? Kütüphanemizdeki kitaplarımıza baktığımız ant bütün oralarda yazılmış kitaplar nerede? 300-500 yıl oralarda medreseler ayakta kalık olsa de zaman yerlerinde yeller esiyor. Onlara bakalım ve ibret alalım.”

Toplantıya Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu ile haddinden fazla sayıda davetli katıldı.

Share: