Siirt haberleri… Siirt’te AFAD, kayran altından curcunalı geldiği belirtilen 2 köyde araştırı başlattı

SİİRT merkeze kapalı Meyandere ile Tillo ilçesine mecbur Akyayla köylerinde saha altından patırtılı geldiği iddiaları konusunda AFAD, araştırı ayırmak amacıyla içtima 100 metre altına inerek 48 kanalda sismik cihazlarla ölçüm başlattı.

Merkez Meydandere ile 3,5 kilometre mesafedeki Tillo ilçesine vabeste Akyayla köylerinde düzlük altından sesler geldiği iddiasıyla yapılan ihbarın arkası sıra AFAD ekipleri bölgeye gönderme edildi. Tabii ve bireşimli sarsıntıların anında AFAD’a bildirilmesi amacıyla ivme ölçer sistemi kuruldu. Sarsıntılar bu sayede 24 saat strateji edilecek.

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun başkanlığında, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan jeofizik faziletli mühendisi Kudret Uğurlu, yer bilimi faziletli mühendisleri Turgay Arık ve Aytaç Apak ile AFAD İl Müdürlüğü’ne sınırlı jeoloji mühendislerinden oluşan kol, inceleme yaptı. Kadro, Meydandere köyü muhtarı Necmettin Baykara’dan birlikte bilgelik aldı.Ekipler, 100 metre kavuşum altına inerek 48 kanalda sismik alet ve sismik ölçümler da fora etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.’BU DEPREMDEN FARKLI BİR DURUMDU’Meydandere’bile oturan Hasan Aygün, geceleyin saatlerinde mevrut sesler parçalanmamış köy halkını bozuk ettiğini söyledi. Aygün, “Hepimiz sokaklara döküldük. İlk kendisine yer sarsıntısı kasa fakat bu depremden ayrımlı tıpkı durumdu duvarlar sallanmıyordu, kavuşum şeş sallanıyordu. Büyük acı atlattık. Seslerin gelmesi ile beraber zaruri mercilere şikayetlerde bulunduk ve Tanrı devletimize tefessüh vermesin, kendileri buraya ekipleri göndererek icraat başlattılar. Bizler de burada meydana gelen seslerin kaynağının öğrenmesini istiyoruz. Ayrımsız dakika önceki bu nitelik çözülmesini rüya ediyoruz” dedi.’TEDİRGİNLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR’

Köylülerden Ilişkin Aktı ise “Tün saatlerinde meydana gelen sesler bizleri son etap erinçsiz etti ve lahzada sokaklara döküldük. Şu zaman ekiplerin köyde tetkik başlatması bizleri haddinden fazla bahtiyar etti. Tedirginliğimiz devam ediyor benzeri zaman ilk bu seslerin illet olduğunu öğrenmek istiyoruz. Somurtkan tıpkısı olay birlikte yaşadık seslerin ardından birçok köylüde ihtisas sıkışması ve çağ almada ağırlık yaşandığının farkına vardık” diye niteleyerek konuştu.

Share: