Siirt veri… Siirt’te bıttım toplanmaya başlandı

Siirt merkeze sadık Fersaf, Halenze ve İkizbağlar köylerinde bıttım (çıtlık) toplanmaya başlandı.

Siirt merkeze ilişkin Bağtepe köyünde yıllardır çiftçilik yapan Ahmet Yeşildağ, rabıta sahipleri amacıyla koca bir gelir olan bıttım ürününün toplanmaya başladığını söyledi. Siirt’e güzeşte yıl iç piyasada 300 liraya satılan bıttımın kilogram fiyatının, bu sene ürünün bir iki olmasından kıran ile 400 ile 500 lirayı bulabileceği belirtildi. Bıttım ağaçlarında rekoltede yaşanan verim kaybından dolayı fiyatların artacağını dile getiren Yeşildağ, “Yıllardır rençperlik yapıyoruz ego, babam, amcam, ailem dedemden mütezayit bu işi şimdiye büyüklüğünde yapıyoruz Cenabıhak’a şükürler olsun. Bu yıl bıttım hasadına başladık. Bıttımlar bu yıl çokça bereketli maşallah amma içi bütünü yersiz. Geçen yıl bıttımlar 300 liraydı, bu yıl 400 lirayı bulması bekleniyor. Ürün çokça amma değersiz hepsinin. Hangi gelirse Cenabıhak bereket versin” dedi.

Bölgede yeryüzü haddinden fazla bıttım ağaçlarının bulunduğu bahçelerde ürün incelemelerine devam ettiklerini dile getiren Ziraat Mühendisi Maksat Kuyumcu, dallarda sonuç tutumunun aşkın olduğunu ancak bağırsak dolumunun düşük olduğunu söyledi.

Bağ ve bahçelerde incelemelere devam ettiklerini ve çiftçileri temas konuda bilgilendirdiklerini tamlayan Cevahirci, “Siirt merkeze ilişkin Bağtepe Mahallesindeyiz. Burada bıttım hasadına başlandı. Çiftçilerimiz ağırbaşlı tıpkısı şekilde hasadını sürdürüyor. Hasadımızla ilişik şunları söyleyebiliriz; semere tutumu bereketli olmasına karşın içi büyük celal dahi yersiz imdi. Hasat süresince yaptığımız incelemelerde çiftçilerimize brifing çalışmaları yapılacak. Herkese fazlalaşan kazançlar dilerim” diyerek konuştu. – SİİRT

Share: