Siirtli kadın, kocasının bağışladığı böbrekle diyalizden kurtuldu

Siirt’te oturan 43 yaşındaki Ahu Tekek, 25 yıldır tıpkısı yastığa ser koyduğu arılık işçisi eşinin bağışladığı böbrek sebebiyle diyalizden kurtuldu.

Ahu ile İsa Tekek (45) çifti, 25 sene ilk Siirt’te evlendi. Evliliklerin 3. yılında böbrek yetmezliği teşhisi konulan Ahu Tekek’in, Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesinde tedavisine başlandı.

Yıllar içinde herhangi bir iki böbreğinden birlikte rahatsızlanan Tekek, diyaliz üzere Siirt’teki hastaneye başvurdu.

Son 9 yıldır yaşamını diyaliz ünitesine merbut sürdüren eşinin durumuna üzülen İsa Tekek, böbrek nakli için Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Aktarımı Merkezine başvurdu.

Tahlillerde dokularının uyduğunun belirlenmesi sonucu 29 Ağustos’ta yapılan ameliyatla İsa Tekek’ten alınan böbrek eşine nakledildi. Ceylan Tekek, tedavisinin ardından 4 Eylül’üstelik, eşi dahi 14 Eylül’bile taburcu edildi.

“Eşim çokça ferah tıpkısı adam”

Ceylan Tekek, AA muhabirine, eşinin böbreğiyle hayata tutunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Böbrek rahatsızlığının şiddetli veca ve faziletli tansiyonla başladığını belirten Tekek, şöyle konuştu:

“Eşim çokça ferah tıpkısı herif. Bir devir de kalbimi kırmadı. Bize haddinden fazla mebzul bakıyor, merhametlidir. Yıllardır böbrek rahatsızlığı çekiyordum. Diyalizden geldiğimde ayrımsız gelişim yaptığımda bana ‘Çalışma.’ diyordu. Diyalizden çıktığım devir çok ateş çekiyordum. Bana böbreğini verdi. Bu zamanda hakeza bire bir insan namevcut. Kendisiyle alım duyuyorum. Onun durumunda ego da olsaydım böbreğimi verirdim.”

Kocasından tek ahit hakeza ayrımsız talebinin olmadığını, eşinin kişi rızası ve merhametiyle böbreğini bağışladığını anlatan Tekek, nakilden sonra sağlık durumlarının iyiye gittiğini kaydetti.

Eşiyle 20 günde aynı kontrollere gittiklerini belirten Tekek, “Cenabıhak kimseye bu hastalığı vermesin. Diyalize merbut kendisine para boyu aylamak çok yumruk bir molekül. Kadına şiddettin konuşulduğu tıpkısı dönemde eşimin bana böbreğini vermesi çokça kocaman. Allah kendisinden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

” Herhangi Bir insanın organ bağışında bulunması lazım”

İsa Tekek ise eşinin hastalığına çözüm uydurmak için Türkiye’da bir nice hastaneyle angajman kurduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Benzeri ahit işten eve gelirken eşim üstelik hastaneden gelmişti. İçim yandı. Çocuklarıma, Antalya Akdeniz Üniversitesine gidip organ aktarımı yapacağımı söyledim. Tetkiklerde böbrek nakli üzere dokuların uyuştuğunu söylediler. Hiç yalnız ameliyatla böbrek nakli yapıldı. 25 sene geçmiş iştiyak verdiğim eşime böbreğimle hanay verdiğim amacıyla çok mutluyum. Rastgele insanın organ bağışında bulunması lazım.”

Share: