Siirt’te bıttım hasadı başladı! Güzeşte yıl 300 teklik olan değer bu yıl 500 liraya yükselecek

Siirt merkeze sınırlı Bağtepe köyünde yıllardır çiftçilik yapan Ahmet Yeşildağ, rabıt sahipleri için büyük bir dirimsel olan bıttım (menengiç) ürününün toplanmaya başladığını söyledi. Siirt’e geçen sene çöz piyasada 300 liraya satılan bıttımın kilogram fiyatının, bu sene ürünün bir iki olmasından kontekst ile 400 ile 500 lirayı bulabileceği belirtildi.

“IZ ÇOKÇA AMMA İÇİ BOŞ”

Bıttım ağaçlarında rekoltede yaşanan verim kaybından hava fiyatların artacağını dile getiren Yeşildağ, “Yıllardır rençperlik yapıyoruz ego, babam, amcam, ailem dedemden artan bu işi şimdiye kadar yapıyoruz Cenabıhak’a şükürler olsun. Bu sene bıttım hasadına başladık. Bıttımlar bu sene haddinden fazla artağan maşallah ama içi kâffesi yersiz. Sabık yıl bıttımlar 300 liraydı, bu yıl 400 lirayı bulması bekleniyor. Işaret haddinden fazla amma ikinci sınıf hepsinin. Ne gelirse Cenabıhak artağanlık versin” dedi.

“İNCELEYİP ÇİFTÇİLERİMİZLE ÇALIŞACAĞIZ”

Bölgede arz çok bıttım ağaçlarının bulunduğu bahçelerde iz incelemelerine bitmeme ettiklerini dile getiren Kültür Mühendisi Garaz Cevahirci, dallarda yemiş tutumunun fazla olduğunu ancak bağırsak dolumunun düşük olduğunu söyledi. Bağ ve bahçelerde incelemelere devam ettiklerini ve çiftçileri herhangi bir konuda bilgilendirdiklerini tamlayan Cevahirci, “Siirt merkeze merbut Bağtepe Mahallesindeyiz. Burada bıttım hasadına başlandı. Çiftçilerimiz ciddi tıpkı şekilde hasadını sürdürüyor. Hasadımızla ait şunları söyleyebiliriz; yemiş tutumu iyi olmasına karşın içi şişman fehamet da abes artık. Hasat süresince yaptığımız incelemelerde çiftçilerimize bilgilendirme çalışmaları yapılacak. Herkese fazlalaşan kazançlar dilerim” diyerek konuştu.

Share: