SİMAV ÇAYI’NDAKİ KİRLİLİK VE KOKUYA TEPKİ

BALIKESİR’in Kepsut ilçesinden sabık ve Marmara Denizi’ne dökülen Simav Çayı’ndaki kirlilik ve alamet bölge halkını huzursuz ediyor. Ekincilik arazilerini sulamak zorunda olduklarını tamlayan mahalleli, toplu balık ölümleri yaşandığını ve çayda deli dolu kalmadığını öne sürerek, aksülamel gösterdi. Il ise kirliliğe neden olanlara müteveccih, 14 misil yönetsel yaptırım cezası uyguladı.

Kütahya’nın Simav ilçesi yakınında mevcut Şaphane Dağı’ndan başlayıp, Balıkesir’in Sındırgı, Bigadiç ve Kepsut ilçelerinde sabık Simav Çayı, Bursa’dan mevrut Nilüfer Çayı’nın bile katılmasının ardından Marmara Denizi’ne dökülüyor. Simav Çayı’nın geçtiği Balıkesir’in Kepsut ilçesi bölgesinde yaşayanlar, nişan ve kirlilik dolayısıyla teessürat yaşamaya başladıklarını söyledi. Bazı işletmeler marifetiyle suya atılan boşaldığı argüman edilirken, çayın kenarında mevcut, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayıcı umum, pencerelerini açamayacak duruma geldiklerini dile getirdi. Kirlilik nedeniyle mahallelinin öksürük ve nefes darlığı kabil sorunlar yaşamaya başladığını belirten Bektaşlar Muhtarı Ayşenur Çevik, Çay düzensiz akıyor. Köylümüz da bu durumda ufuk şikayetçi. Ego birlikte bunları genellikle dile getiriyorum ama herhangi bir netice alamadım. Öncelikle nişanlık çokça fazla. Camlarımızı, kapılarımızı kokudan açamıyoruz. Anne sorunlardan biri dahi tarlalarımız buradan sulanıyor. Hep bu yiyecekler, içecekler buradan sulanarak oluyor. Bunlar yiyeceklerimize da geçiyor. Daha eski yıllarda dolgun balık ölümleri bile yaşandı ancak çıktı balık birlikte kalmadı. Derede faal yaşamıyor. Köyde yaşayanlarda öksürük başladı, soluk darlığı oluyor. Bire Bir rahatsızlığı bire bir süredir ego bile yaşıyorum. Ses Seda kaynaklı mı Bilmiyorum amma bu sorunumuza çözüm bulunmasını istiyoruz dedi.

‘TARLALAR BU ÇAYDAN SULANIYOR’

Kepsut Belediyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Divan Üyesi Serkan Mehmet Ertan ise 5 yıldan bu yana kirliliğin artarak devam ettiğini belirterek, şunları kaydettiKepsut yaklaşık 5 yıl önceye kadar elan güzeldi. Kısaca 5 seneden beri Simav Çayı’nın kirliliği Kepsut’u sivri derecede etkilemiştir. Balıkesir Türkiye’yi doyuran ülke kendisine mazbut ve Simav Çayı’nın geçtiği noktalar Bigadiç, Kepsut ve Susurluk’tur. Simav Çayı üstelik bu ilçeler üzere adeta aynı birey damarıdır. Maalesef bu fert damarı kirlilikten dolayı şu anda insanların hayatlarını suratsız olarak etkilemektedir. Bu ilçelerimiz geçimlerini tarım ve hayvancılıkla yapıyor. Maalesef akarsu ihtiyaçlarının çoğunluğunu de Simav Çayı’ndan karşılıyorlar. Maalesef diyorum zira Türkiye’yi doyuran aynı devlet adına maalesef resmen sofralarımıza incitici akıyor. Zira bu pislik yıllardan beri düzelmedi. Hayvan Bilimi nefes alamıyor. Binlerce efsanevi geçen yıl öldü.

‘5 YIL ILK YÜZÜLÜYORDU, YANINDAN GEÇİLEMEZ ARKAÇ GELDİ’

Simav Çayı’nın tahminî 5 sene ilk yüzülebilecek kadar temizken bu duruma geldiğini nâkil Ertan sözlerine şöyle bitmeme ettiYetkililere dilimiz döndüğünce derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Ancak seçme serencam alamadık. İnşallah artık değişmez bir akıbet alırız. Balıkesir’dahi Kepsut, Bigadiç ve Susurluk üzerinden geçen bu Simav Çayı son adına dahi Marmara Denizi’ne boşalıyor. Geçtiğimiz yıllarda üstelik hatırlıyorsanız müsilaj sıkıntısı çekmiştik ve kirliliğin müsilajı de etkilediği dahi profesörler eliyle açıklanıyor. Yani bu sıkıntının ayrımsız dakika evvel çözülmesini ve artık dereye girebildiğimiz, yanından geçerken kokudan erinçsiz olmadığımız bir Simav Çayı’nı gene Kepsutlular yerine istiyoruz. 5 yıl evvel yüzülen bu öz, yanından geçe koku alınamaz tıpkı ağil geldi. Burada çıktı kurbağalar birlikte ses çıkarmıyor, çünkü kalmadı. Bu nahiye tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Balıkesir genelinde fidanların cesim aynı bölümü buradaki suyla yetişiyor. Biz bunun önlemini alamazsak ilerleyici zamanlarda elan şiddetli sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bu kirliliğe illet olan uran, insanı ya üstelik hayvanca atıkların belirleme edilmesi gerekiyor.

‘ÇOK MAĞDUR DURUMDAYIZ’

Doğduğundan beri bu mahallede yaşadığını söyleyen Sacit Topalak (60), 5 seneden bu yana başlayan kirliliğin kendilerine nazik kötülük verdiğini aktardı. Yer, Çokça mağdur durumdayız. Evlerde başlık içki açılmıyor. Sinekten, kokudan duramıyoruz. Koku almakta zorlanıyoruz dedi.Çayda etkin popülasyonu kalmadığını söyleyen mahallelilerden Abdullah Örenlik ise su içtikleri derenin yanından geçememeye başladıklarını söyledi.

2022’DE 14 İDARİ YAPTIRIM CEZASI

Balıkesir Valiliğince Simav Çayı’nı kirletenlere müteveccih 14 kere idari müeyyide cezası uygulandığı belirtildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere vadi verildiİlimiz sınırları içerisinden geçerek Marmara Denizi’ne dökülen Simav (Susurluk) Çayı’nda kirlilik oluştuğuna ilişik kimi vakit marifet ve paylaşımların yapıldığı görülmektedir. Alelhusus Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın koordinasyonunda düzenlenen Marmara Denizi Gösteri Planı çerçevesinde 2021 yılı haziran ayından itibaren Simav Çayı’na etkisi olan bölgedeki tesisler 2872 dar Mekân Kanunu göre ciddi bire bir denetime tabi tutulmuştur. Lazım kentsel atık akarsu tasfiye tesisleri gerekse endüstriyel-evsel atık su oluşturanarıtma tesisi kâin işletmeler ve hayvancılık tesisleri sıklıkla denetlenmektedir. Ayrıca mevrut şikayet ve ihbarlara çabucak müdahale edilmektedir. 2022 yılı içerisinde 14 yönetimsel yaptırım kararı uygulanmıştır. Özellikle Susurluk Havzası’nda kâin uran tesisleri kalkışmak için İlimiz genelinde pislik oluşturan tam kaynaklara müteveccih denetimlerimiz muttasıl kendisine bitmeme etmektedir. (DHA)Share: