Şırnak haberi | Şırnak Azamet Hastanesi’nde tıpkısı ilk: Ilişkin yöntemle akciğer ameliyatı yapıldı

Şırnak Ululuk Hastanesi’nde aynı ilk: Sınırlı yöntemle akciğer ameliyatı yapıldı

ŞIRNAK – Şırnak Büyüklük Hastanesi’nde yapılan ameliyatla kocaman bire bir başarıya imza atıldı. Bağır Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sezer Aslan, hastanede ilk defa tutkun yöntemle akciğer ameliyatı yaptı.

25 yaşındaki Serhat Artuç, tekrarlayan nefes darlığı rahatsızlığıyla Şırnak Oran Hastanesi’ne başvurdu. Hastanın mecmu tetkiklerini yapan Op. Dr. Sezer Aslan, Artuç’u apayrı ayrımsız ille atmak namına hastanede bu ameliyatı kendisi yapmaya karar verdi. Hastayı, Uniportal VATS denilen mecbur yöntemle cerrahi müdahale eden Op. Dr. Sezer Aslan, Şırnak Izzet Hastanesi’nde tıpkısı umde imza attı.

Hasta Serhat Artuç, Op. Dr. Sezer Aslan üzere, “Tanrı razı olsun, Ellerine keyif” ifadelerini kullandı.

Döş Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sezer Arslan ise, “Hastamız bize 2 ahit önceki nefes darlığı şikayetiyle geldi. Pnömotoraks dediğimiz (Akciğer gelgel kaçağı) şikayeti vardı. Bunu tomografi ile tayin ettik. Bu hastalığın ameliyatını Şırnak Celal Hastanesinde yapabileceğimizi züğürt ve yakınlarına bildirdik. Henüz geçmiş bu kök hastalar iller arasında sevkler ile ayrıksı illere gidiyorlardı. Biz ciğer cerrahi ekibi yerine günümüzün bildirme aktüel cerrahi müdahale tekniği olan Uniportal VATS tekniğiyle yani 3 santimlik yegâne keşiden hastamızın ameliyatını yapmış bulunuyoruz. Bu ameliyatın avantajı, küşade ameliyatlara bakarak hem ağrı namına, hem birlikte kozmetik adına çokça gani yanıtlar alıyoruz. Hastamız iki dönem içerisinde evine taburcu olacak” dedi.

“çıktı bu cins ameliyatlar Şırnak Mehabet Hastanesinde yapılacak”

Normalde iri merkezlerde yapılabilen aynı faaliyetler olduğunu anlatım fail Op. Dr. Sezer Aslan, “Şırnak’a geldiğimizde altyapı olarak, ustalık olarak bu ameliyatların yapılabileceğini gördük. Bundan sonrada bu hat ameliyatlarımıza de devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Share: