Sis altındaki Günindi Karadeniz yaylaları güzün üstelik ziyaretçilerini ağırlıyor

Doğası, bozulmamış havası, gölleri ve manzarasıyla seçme mevsim en haddinden fazla yeğleme edilen rotalar ortada bulunan Düzce’deki yaylalar, güzün üstelik rastgele ziyaretçilere ve kampçılara eş sahipliği yapıyor.

Düzce’de yer illere sınırı olan Yıldız Anadolu Dağları’nın ilk kânun yaylaları Güzeldere, Pürenli, Hera, Derebalık, Kardüz, Odayeri ve Balıklı, literatür yemyeşil doğası ile haddinden fazla sayıda misafiri ağırladı.

Sonbaharın gelmesiyle çoğu antlaşma sis altında küsurat yaylalar, hava sıcaklıkları düşmesine karşın ziyaretçileri ve kampçıları ağırlamaya devam ediyor.

Şehir gürültüsünden alarga etmek için alelhusus İstanbul ve Ankara gibi ana şehir kentlerden yaylalara gelerek kuş cıvıltıları arasında dolaşan misafirler, huy ve göl manzarası eşliğinde ruhsal gerilim atıyor.

Ziyaretçiler, çevrelerini saran dağların tabloları aratmayan manzarasında sevinçli vakit geçiriyor.

“Çevreyi, doğayı temiz burulmak kaydıyla kadın”

Yâren grubuyla Ankara’dan Düzce ve Bolu’ya sınırı kâin Pürenli Yaylası’na dinlenme kampı yapmaya gelen Emre Antrenör, AA muhabirine, internetten sunturlu yorumlar okumaları üstüne buraya geldiklerini anlattı.

Kamp açmak isteyenlerin Pürenli’ye kesin gelmesi gerektiğini rapor fail Belletici, “Çevreyi, doğayı temiz tutmak kaydıyla gelsinler. Tabiat harikası tam tıpkı düzlük, havası akman, gölü, manzarası çok adamakıllı. Burada 3-4 plato var. Buraya gelecek olanlara, bu yaylaları gezmelerini ve sezme yapmalarını başvuru ederim.” dedi.

Koç, Ankara ve İstanbul’üstelik ateş parçası insanların saf havaya ihtiyaç duyduğuna belen ederek, “Burada çok çok oksijen var. Şehrin gürültüsünden andırmak isteyenler amacıyla bu havza çokça mefkûre bire bir kayran. Doğası çokça bereketli, kuş sesleri eşliğinde dinlenme kampı düzenlemek amacıyla biçilmiş kaftan diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

“Burası natürel tempo terası”

1850 rakımlı Kardüz Yaylası’nda artan 60 yaşındaki Erdoğan Somuncu üstelik özellikle İstanbul’dan bir nice doğaseverin yaylayı musahabe ettiğini anlattı.

Misafirlerin hiç yarım yamalak olmadığını dile getiren Somuncu, “Tıpkı buğulanmış amcayı dinledim; ‘Bütün Karadeniz yaylalarını gezdim ama oksijeni bu büyüklüğünde verimli plato görmedim.’ dedi. Hasis burasının saf ezgi terası olduğunu söyleyebilirim. Coğrafi adına çokça domuzuna. Düzce Ovası ayağımızın altında. Sakarya’yı izleyebiliyoruz. Pamukova rüzgar güllerini görüyoruz. Bolu Mudurnu ve hava vazıh olursa Akçakoca’dahi denizi birlikte görebiliyoruz. Yaylamız bayağı çok domuzuna.” diyerek konuştu.Share: