Şişman Önder Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. sene dönümü törenle kutlandı

Cumhuriyetin Kurucusu Iri Önder Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. sene dönümü nedeniyle kentte tören düzenlendi.

Valilik önündeki törende, Rize Valisi Eksiksizlik Çeber ve Rize Belediye Komutan Vekili Eksiksizlik Zihayat, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Tüvana, Atatürk’ün memleketi karış karış gezdiğini anlatarak, “Mustafa Kemal’i ve Rize insanını bu coğrafyada tıpkısı araya getiren bu birlikteliğin gerçekleşmesinin ana amacı, Türkiye’nin bütünlüğünü ve milletin bağımsızlığını baştan elde etmesi ve ulus egemenliğine dayalı, müstakil Türk devletinin ebedi-müddet yaşaması ideali olmuştur. Cumhuriyetimizin ve milletimizin egemenliğinin sürgit payidar kalması ve sıyanet edilmesi bundan 98 sene evvel sergilenen o mefret birliktelik ve milli savaşım ruhunun sürekli hararetli tutulmasıyla olanaklı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Tören, öğrencilerin şiirler okuması ve Rize Belediyesi umum oyunları ekibinin gösterisiyle son buldu.

Taze ve beraberindekiler program sonrası Müftü Mahallesi’ndeki Atatürk Evi’ni görüşme yazar Atatürk’ün Rize ziyaretinde çekilen fotoğrafları inceledi.

Törene, Rize Ilbay yardımcıları Gülhani Saz Şairi Sarı ve Ertuğrul Arslan, İl Güvenlik Müdürü Nurettin Gökduman, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: