Şişman Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da Şişman Zafer’in 100. yılı dolayısıyla törenler düzenlendi.

Edirne’deki merasim, Atatürk Anıtı’nda Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu ve Belediye Reisi Recep Gürkan’ın anıta çelenk sunumuyla başladı.

Bando eşliğinde içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Buradaki törenin ardandan Ilbay Kırbıyık makamında tören düzeni üyelerinin tebriklerini akseptans etti.

Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen törende ise Kırbıyık, Cihanoğlu ve Gürkan askeri araçla geçiş yaparak vatandaşları selamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Piyon Miralay Suat Kızılırmak, günün valör ve önemini tamlayan konuşmasında, 30 Ağustos zaferinin Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına temel dokuma ettiğini söyledi.

Zaferin 100’üncü yılını ulusça kutlamanın hak kurum ve heyecanının yaşandığını tamlayan Kızılırmak, “Necip Türk milleti, yiğit Türk ordusuyla gelişigüzel varlığına ve vatanına kast edenlere karşı 100 sene geçmiş bugün yiğitlik ve onur meşbu tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek, topyekun bire bir var oluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte bir iki rastlanır ayrımsız yengi kazanmıştır.” diyerek konuştu.

Tören askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi.

Törene, TBMM Karı Koca Okazyon Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve YANLIŞSIZ Tümen Edirne Milletvekili Fatma Aksal, İYİ Parti Edirne Saylav Orhan Çakırlar, protokol üyeleri, kurum müdürleri, siyasal parti ve sivil sosyete yapılış temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kırklareli

Kırklareli’nde Hürriyet ve Demokratlık Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Birol Ekici, 55. Mekanize Piyon Tugay Başkan Vekili Piyon Miralay Halk Ermiş ve Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından merasim Kırklareli Valiliğinde devam etti. Vali Ekici, Evliya ile Kesimoğlu burada tebrikleri akseptans etti.

Ardından Hürriyet ve Demokratlık Meydanı’nda devam fail törende Ekici, Ermiş ile Kesimoğlu askeri kurgu ile vatandaşların bayramını kutladı.

Tank Üsteğmen Recai Etkili, burada yaptığı konuşmada, 30 Ağustos zaferi ile Türk vatanının obstrüksiyon edilemeyeceğinin dünyaya kanıtlandığını belirtti.

Konuşmaların arkası sıra el oyunları gösterisi sunuldu, öğrenciler marifetiyle şiirler okundu.

Tören, askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi.

Tekirdağ

Valilik uğrunda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar kapsamında Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım makamında tebrikleri kabul etti.

Sahil dolgu alanında devam eden törene Vali Sebep, DÜRÜST Fırka Tekirdağ milletvekilleri Mahmur Çiçeği Koncagül, Mustafa Kavara, CHP Tekirdağ milletvekilleri İlhami Özcan Aygun, Gönülden Yüceer, İYİ Fırka Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Garnizon Komutanı Sancak Delimsirek Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Mesabe Albayrak, İl Güvenlik Müdürü Melik Mehmet Fındık, İl Bitirmiş Komutanı Albay Ahmet Güç, gurur müdürleri, askeri erkan, siyasal parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Ilbay Saika, Yenilmez ve Albayrak askeri şalter ile vatandaşların bayramını kutladı.

Yaya Yüzbaşı Güntekin Gürler günün mana ve önemini tamlayan konuşmasında, 30 Ağustos’un, Türkiye’nin balaban zaferi ve Türk milletinin halas mücadelesi olduğunu söyledi.

İl Uyanık Komutanlığı mayın taharri köpeği “Kötü”mağara gösterisi dahi protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından istekle izlendi.

Tören, askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi.

Share: