Solingen faciasında 5 yakınını kaybeden Mevlüde Zinde, Amasya’da son yolculuğuna uğurlandı

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçılar aracılığıyla kundaklanan evlerinde sâdır yangında ailesinin 5 ferdini yitiren Mevlüde Dinç’in cenazesi, Amasya’nın Taşova ilçesinde toprağa verildi.

Almanya’dan uçakla sabaha cebin Samsun’a getirilen Taze’in cenazesi, Taşova ilçesinin Yasmık köyüne götürüldü.

Köydeki evinin önünde helallik alınmasının peşi sıra, Gailesiz’in Türk bayrağına sarılı naaşı karye mezarlığına taşındı.

Amasya Müftüsü Durmuş Ayvaz’ın kıldırdığı cenaze namazının arkası sıra Mevlüde Tüvana, akıbet yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine, Mevlüde Tendürüst’in eşi Durmuş ve oğlu Kamil Genç, ailesi ve yakınları ile Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Ev ve Sosyal Hizmetler Nazır Yardımcısı Rıdvan Duran, AK Tümen TBMM Kol Başkanı İsmet Yılmaz, DÜRÜST Öğür Umumi Başbuğ Yardımcısı Efkan Alabalık, AK Tümen İzmir Saylav Mehmet Şanlı Çelebi, DOĞRU Parti Ankara Milletvekili Naci Bostancı, AK Öğür Amasya Milletvekilleri Levent Karahocagil ve Hasan Çilez, CHP Amasya Mebus Mustafa Tuncer, Amasya Şehremini Mehmet Soluk, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Muazzez, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

AK Öğür TBMM Kol Başkanı İsmet Yılmayan, çokça üzgün olduklarını belirterek, “Türk kadını, annesi lacerem evet, sunma edisyon durumda dahi evlatlarına, ailesine hangi mesajı vermesi gerektiğini biz Mevlüde bacımızdan gördük. Tiksinti ve kini değil, sevgi dilini, muhabbet dilini pekâlâ çoğaltırız Mevlüde annemize baksınlar.” diye konuştu.

Mevlüde Genç’in kız kardeşi, Solingen faciasında 12 yaşında kızını kaybeden Şehri Öztürk ise ablasının seçme ant Almanlara karşı ahbapça yaklaştığını ve ailelerinin maksat ve tiksinti nedir bilmediğini söyledi.

Solingen faciası

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te Tüvana ailesinin Untere Werner Caddesi’ndeki evleri kundaklanmış, saldırıda Gürsün İnce (28), Hatice Tüvana (19), Gülüstan Öztürk (12), Hülya Gailesiz (9) ve Saime Zihayat (5) hayatını kaybetmişti.

Share: