Son dakika haberi… Edirne’de Esnaf Köfte ve Bağır İçin Bindirim İstedi: “Çok Tahakküm Dönemeçteyiz”

Edirne’birlikte ara sıra tava bağır ve köfteci esnafı, sınırlanmış oldukları Ticaret ve Sanayi Odası’na başvurarak bindirim talebinde bulundu. Esnaf, 75 liradan satılan köfte ve tava ciğerin porsiyonunun 95 liraya çıkarılmasını istek etti. Girdi maliyetlerinin artığını tabir fail tava döş ustası Nusret Demir, “İnanın şu anda 95 değil 100 lira olması lazım. Doğrusu bu. Haddinden Fazla edisyon dönemeçteyiz” dedi.

Edirne’bile gâh tava döş ve köfteci esnafı, aralarında imza toplayarak bindirim talebiyle merbut oldukları Ticaret ve Sanayi Odası’na başvurdu. Esnaf, köfte ve ciğerde porsiyon fiyatının 75 liradan 95 liraya çıkarılmasını temenni etti.

“NASIL YAPACAĞIZ, BİLMİYORUM”

Tava ahşa ustası Nusret Çıpa, zammın yapılması gerektiğini, zamla alay malay satışların azalacağını belirterek, “Maliyetlerimiz baya arttı. Ciğere bindirim geldi. Yağ şu anda haddinden fazla çok bindirim görmüyor ama o da ufak ufak yükseliyor. Temizlik malzemelerimiz haddinden fazla pahalı oldu. Domates yüzde 100 zamlandı. Yeşil biber ona kezalik. 2-3 liraya aldığımız soğanı şu anda 8-10 liraya aşağıya alamıyoruz. 95 değil 100 liralık yapsak kime satacağız? Benim tereddüttüm o. İnanın şu anda 95 değil 100 teklik olması geçişsiz. Doğrusu bu. Dediğim kabilinden, kime satarız? Çokça baskı dönemeçteyiz. Bittabi yapacağız, bilmiyorum. 11-12’nci ayda seçkin şeyin yükseleceğini, söylüyorlar” dedi.

“AÇIĞI KAPAMAK İÇİN BİZ ÜSTELIK TARİFE AHZETMEK DURMUNDA KALIYORUZ”

Köfte ve ahşa esnafı Okumuş Doğan, ciğerin toptan eş fiyatına remiks geldiğini tabir ederek şunları söyledi:

“Kuşkusuz olacak bilmiyorum. Elden odalardan döş ve köfteci esnafı adına tarife değişikliği talebinde bulunduk. Bizim kabak maddemiz bundan bir buçuk kamer önce 58 liraydı. Bire Bir kilogram ciğeri tığ toptancılar olarak 58 liraya alıyorduk. Şu zaman bire bir kilo ciğerin alımı 98 lira. Bu 3 aylık süreçte yüzdelik 40 gibi benzeri çoğalma oldu. Yağın tenekesine bu aralar çokça balaban artma olmuyor ama borsa kadar sürekli 5-10 teklik oynuyor. Bunların bağımlı ki müşteriye yansımasını istemiyoruz ama lüzum istemez, harbi adına aradaki açığı kapamak için tığ üstelik tanıtmalık almak yerinde kalıyoruz.

“BENİM 85 LİRALIK CİĞERİM NİYE 98 LİRA OLDU?”

Markete gidiyorsunuz, esbak aldığın benzeri deterjan 1,75 lira. 2 dönme sonra gittiğinde tek prospektüs olmadan 1,90 lira olduğunu görüyorsun. Fakat tığ anca değiliz. Biz aradaki kaybı dahi odamızdan müsaade çıkmadan hiçbir esnafımız tanıtmalık değişikliği yapmıyor ve yapamıyor bile. Tığ ciğeri 3 aydan beri 10 lira farkla alıyoruz. 10 lira farkla alıyoruz diye niteleyerek 75 teklik olan porsiyonu hiçbir esnaf 76 liraya satmıyor. Benim 85 lira ciğerim ne 98 teklik oldu? Benim 550 teklik yağım sebep 580 liralık oldu? Onlar simultane uygulamaya geçebiliyorlar. Biz onlar kadar yapamıyoruz. Anında tanıtmalık değiştiremiyoruz. Yalnız olması müstelzim durumda ricacı gibi oluyoruz. Aradaki farkla ilgili 10 pare fatura gönderiyoruz, kurumlara. Kurumumuz, valiliğimiz bunu akıllıca görürse prospektüs çıkıyor. Tarifeden artım ara sıra şeylerin incelenmesini istiyoruz. Balaban firmaların incelenmesi gerekiyor. Bozukluk sakatat fiyatları değişiyor. Bunların araştırılması geçişsiz. Biz müşterilerimizin zamlı döş, köfte yemesini istemiyoruz ama tutkun kalıyoruz.”

Fon Dökümü

Tava sine ustası Nusret Demir,

Köfte ve ahşa esnafı Işıklı Doğan,

Köfte ve döş detayı

Share: