Sonbahar gelmeden kar yağışı üzere devir verildi! Türkiye’ye soğuk hava dalgası geliyor

Eylül ayının akıbet haftalarına girerken serin çekicilik uyarısı geldi. Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’nün verilerine göre bugünden itibaren düşüşe geçecek sıcaklıklar adım adım sonbahar değerlerine ulaşacak. İstanbul’da geçtiğimiz hafta sonu 30 derecenin üstüne çıkan sıcaklıklar haftanın ilerleyici günlerinde yarı yarıya düşecek. Hafta boyunca domestik sağanaklar aktif olacak.

YEREL SAĞANAK YAĞIŞLARA DİKKAT

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre; Ülkemizin yıldız ve çöz kesimlerinin modüler, düz yer çokça bulutlu; (Karabük forma aut) Gün Batısı Karadeniz, Itidalli ve Gün Doğusu Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Orta Toroslar çevrelerinin domestik sağanak ve asuman ses sağanak yağışlı; diğer yerlerin beş altı bulutlanmış ve bulutsuz geçeceği hesap ediliyor.

YILIN İLK KARI İÇİN TARİH VERİLDİ

Hafta sonu itibarıyla albeni sıcaklığının 15 rütbe gürpedek düşecek olmasıyla vatandaşlar “Peki yılın geçmiş ev ne zaman yağacak?” sorusunu sormaya başladı. Hava Bilgisi uzmanı Asalet Ökten paylaşımlarında Uludağ’a bu sene kanı ilk defa düşeceği tarihi verdi.

“KAR YAĞIŞI 3 DÖNEM BOYUNCA BITMEME EDECEK”

Ökten, “Uludağ’da Perşembe akşamı kar yağışı bekleniyor. Güzeşte yıl 23 Eylül’de ilk kar yağmıştı. Bu yıl 22 Eylül’de düşecek. Perşembe, Cuma Namazı ve Cumartesi kar aralıklarla devam edecek. Ruz yalın sıfırın üstünde olacağından kar irinlenmiş olacak…” sözlerini kullandı.Share: