Sonuç an haber: DENİZ POYRAZ DAVASINDA GERGİNLİK; DURUŞMA YERİ DEĞİŞTİ

İZMİR’da HDP İl Başkanlığı binasında maktul Bahir Poyraz (38) davasında, 5’inci duruşmada art arda gerginlik yaşandı. Duruşma heyeti ile avukatlar arasında ‘aleniyet karar’ tartışması bundan sonra, peşi sıra tutuklu maznun Saygınlık Gencer (27) ile Poyraz’ın kardeşi atıştı. Jandarmanın Poyraz’ın kardeşine engelleme etmesine avukatlar ve izleyenler aksülamel gösterince çatışma yaşandı. Uyanık bu tam biber gazı kullandı. Sunulan vuzuh sonrası mahkeme başkanı, davanın disiplinli şekilde bitmeme edebilmesi amacıyla zaruri tedbirlerin alınmasına ve duruşmanın Aliağa Şakran Dam yerleşkesindeki salonda yapılmasına değişmeyen verdi.

Fenomen, güzeşte sene 17 Haziran’bile Çankaya semtinde meydana geldi. İş hanının 2’nci katındaki HDP İl Başkanlığı’na gelen bozuk sağlık çalışanı Itibar Gencer, partide öz servisi fail annesi tasalı olduğu amacıyla namına 1 günlüğüne çalışan Deniz Poyraz’ı tabancayla öldürdü. Gözaltına alınan Gencer, adliyeye gönderme edilip, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. İddianamede Gencer karşı ‘tasarlayarak bile bile öldürme’, ‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler yahut iz kuruluşlarının kullanımında olan çatı, üretim veya eşyaya zarar verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet mapushane ile 7 yıl dam cezası istendi. Davanın 29 Nisan’de tanıdık duruşmasında Poyraz’ın avukatları, salonda hazır mevcut avukatların tamamının tutanağa geçirilmesi talebinin reddi sonrası ‘reddi yıldız bilimi’ talebinde bulundu. Talebi değerlendiren İzmir 7’nci Kırıcı Ceza Mahkemesi, ‘reddi gök bilimi’ talebinin reddine değişmeyen verdi.

MAHKEME BAŞKANI İLE AVUKATLAR TARTIŞTI

İzmir 6’ncı Pahal Ukubet Mahkemesi’ndeki 5’inci duruşmaya mevkuf maznun Itibar Gencer’in yanı sıra Bahir Poyraz’ın ailesi, partililer ve avukatlar katıldı. Duruşmada ilk namına murafaa başkanı, ‘vekil sıfatı’ taşıyan kibar avukatlar dışındaki avukatların yargılamaya anlaşılan alandan ayrılmasına karar verdi. Bunun üzerine avukatlar ile duruşma başkanı ortada ağız dalaşı artık. Avukatlar, mahkemenin uzaklık kararına alın çıktı. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, uzaklık yağız uymayacaklarını belirterek, Çıkarabiliyorsanız çıkarın. Yetkilendirilmiş avukatlar olduğumuz için buradayız. Bize oraya otur, buraya otur diyemezsiniz. Bulunduğumuz yerde, oturmaya bitmeme edeceğiz. Bulunduğumuz yerden ayrılmıyoruz dedi.

SALON KARIŞTI

Bahir Poyraz’ın eksantrik ayrımsız suçtan mevkuf kardeşi Kamil Poyraz salona getirildiği sırada sanık Gencer ile aralarında diyalog yaşandı. Bu sırada jandarmanın Poyraz’ın kardeşine müdahale etmesi ile mağaza karıştı. Duruşmayı izleyenler ile avukatlar, jandarmaya tepki gösterdi. Yaşanan arbedede jandama biber gazı kullandı. Sanık Gencer, salondan götürüldü.

DURUŞMA ALİAĞA’YA ALINDI

Yarım saatlik aranın arkası sıra mahkeme heyet baştan salona geldi. Duruşma başkanı, yaşanan olayları ve kurnaz vasıtasıyla salonda biber gazı sıkılması olayını tutanağa geçirmesinin ardından duruşmaya devam edildi. İddia makamı, duruşmanın ertelenmesi yönünde tasavvur verdi.

Söz isteyen İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Yargılamanın uzamaması amacıyla tanık dinlenmesine geçilmeli. Vacip güvenliğin sağlandığını düşünüyoruz dedi. Celsede söz sunulan sanık Haysiyet Gencer, Mütalaaya diyeceğim yoktur. HDP yama davasındaki iddianamenin dosyama eklenmesini istiyorum. Oradaki deliller benim davamın sebebidir ifadelerini kullandı.

Tarafların dinlenmesinden sonraları mahkeme başkanı, bu aşamada duruşmanın bitmeme etmesinin tür olmadığını belirtip, davanın disiplinli şekilde devam edebilmesi için muktezi tedbirlerin alınmasına ve duruşmanın Aliağa Şakran Mahbes yerleşkesindeki salonda yapılmasına değişmeyen verdi. Sanığın alıkonulma halinin devamına da değişmeyen veren duruşma heyeti, duruşmayı yarına erteledi. Murafaa başkanı kararı okurken salondakiler alkışlarla ihtarname etti. Mağaza boşaldıktan sonra taraf avukatlarının mahkeme tarihinin haddinden fazla mümasil olduğunu katılamayacaklarını belirtmesi üzerine dava bu posta 14 Ekim Cuma gününe ertelendi.

Duruşma öncesinde ise adliye uğrunda matbuat açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Mardin Mebus Ebru Günay, HDP İzmir milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Gaye Çepni, CHP İstanbul Saylav Sezgin Tanrıkulu ile çok sayıda sivil cemiyet temsilcisi katıldı. HDP’liler adliye önünde ‘Katillerden hesap soracağız, faşistlik yenilecek, biz kazanacağız’ bağlanmış pankart açarak, Deniz’e sözümüz hazar olacak, Katiller halka hesap verecek sloganları attı.

‘ASLA GERİ DURMAYACAĞIZ’

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Adalet talebimiz ve hakikatlerin ortaya çıkması için 5’inci öğün İzmir Adliyesi uğrunda toplanıyoruz. 5 mahkeme süresince neler yaşandığını bütün halkoyu biliyor. Deniz’in katledildiği andan itibaren katillerin zahir korunduğunu, faillerin elbette gizlendiğini ve IŞİD artığı çetelerin zahir bu saldırıyı düzenlediklerini cemi Türkiye strateji etti. Katilin duruşmadaki tavırları herkesin malumu. Henüz de önemlisi; hakikatin ortaya çıkması amacıyla mücadele etmesi müstelzim duruşma heyetinin tavrı arasında. Bizler hep katliam dosyalarında hele Kürtlerin, HDP’lilerin katledildiği dosyalarda; 10 Ekim Gar katliamından, Suruç katliamından, bilcümle dosyalarda iktidarın tutumlarını biliyoruz. Bu cezasızlık tutumudur. Gerçeklerin açığa çıkmasını obstrüksiyon tutumudur. Bu şekilperest failleri korumadın, hesap sormamanın tutumudur. Bizler bunun yabancısı değiliz. Buna alın üstelik mücadele etmeye kararlıyız. Bundan dahi katiyen gabi durmayacağız dedi.

‘KAHRAMAN MUAMELESİ YAPILIYOR’

CHP İstanbul Saylav Sezgin Tanrıkulu ise Olayın meydana geldiği 17 Haziran 2021 tarihinden bu yana yaklaşık 17 ay geçti. 4 mahkeme yapıldı, bugün beşincisi. Hepsini izledik. Bir cinayeti incelerken; işlenmeden öncesi süreç, işlendiği ve ahir süreci alay malay değerlendirdiğimizde katilleri ve azmettirenlere ulaşabiliriz. İzmir’in orta yerinde HDP’nin uğrunda tıpkı devriye var. 24 saat gözetleniyor, strateji ediliyor. Nedense bu katil izlem edilmiyor. Larpadak çok sefer gelip, gittiği ve sezinleme yaptığı halde. Cinayetin yapıldığı anda engelleme edilmiyor, gecikiliyor. Adeta bu katliamın gerçekleştirmesi isteniyor ve müsaade veriliyor. Katliamdan sonraları namına alp muamelesi yapılıyor. Tıpkı tweet attığınız üzere 4 dolaşma gözaltında kalıyorsunuz. Bu cani yemeden içmeden 24 saat gözaltında kaldı, arkasındaki ilgiler araştırılmadı. Müstacelen adliyeye getirildi ve tutuklandı. İddianamesi birlikte alışılmamış gücük sürede hazırlandı. Arkasındaki hiçbir münasebet araştırılmadı. Görüngü yerindeki dijital evraklar basına tasdik edildi. Bu cinayet, siyasal iktidarın yarattığı tiksinme söyleminin kutuplaşma ve misyon göstermesi konusunda işlenmiştir. Dolayısıyla açık oturum kudret, bu cinayetin ortağıdır; azmettiricisidir. Adisyon soracağız. Siyaseten adisyon soracağız, sandıkla soracağız diye konuştu.

Share: