Sonuç dakika haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 yaşama, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 yaşama hayatını kaybederken, 29 bin 840 dirilik üstelik yaralandı. Yılın ilk 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Itimat Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen trafik kazalarına ilgilendiren verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i beşer, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı koyulmak üzere mecmu 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 yaşama yaralandı, 289 güç da fenomen yerinde hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a bundan sonra. Ağustos ayında arz haddinden fazla ilçe trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da kişioğlu, yaralanmalı ve maddi hasarlı bütün 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 güç hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa strateji etti. Sunu az kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 güdücü alkollü adına komütatör kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 kurgu ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da ayrımsız sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi da kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında bildirme sık tanıdık güdücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını posta, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, gaga argıt ve kaplamanın sıkı olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan takip ve tağyir kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, dönüş kurallarına uymamak, al mum yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, anahtar giremez gidiş geliş işareti kâin yerlere koymak, geçici ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı azaltmak, alkollü kendisine miftah kaplamak, lüks serian kurgu buyurmak, mürur yasağı olan yerlerden boşamak ve kusurlu şekilde yahut yasak olan yerlere otopark etmek?Share: