Sonuç zaman haberi… CEVVALIYET TEKNESİNİN ÇARPMASIYLA ÖLÜMDE, DENİZDE KEŞİF

BALIKESİR’de, yordam teknesiyle Elvan Fırat Taşdöğen’e (46) çarparak ölümüne sebep olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Ender Tezyifkâr’ün (51) davasında, denizde sezme yapıldı. Maznun ve şahitler, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bota alınırken, ifadelerine başvuruldu. Olayın cinayet olduğunu belirten Elvan Fırat Taşdöğen’in eşi Aydın Taşdöğen, sanığın muktezi cezayı alacağına inandıklarını belirtti.

Olay, 7 Ağustos 2021’de meydana geldi. Ankara’dan ailesiyle tatil için Balıkesir’in Erdek ilçesi Sahil Mahallesi’ndeki yazlık evlerine mevrut Elvan Fırat Taşdöğen, Çuğra sahilinde denize girdi. Bu sırada Ender Banal, iddiaya göre, hız teknesiyle yanaştığı iskeleden düzenlilik çemberine mail olarak alelacele akım etti. Oldukça’ün kullandığı tekne, yaklaşık 50 metre mesafede yüzen Renkler Fırat Taşdöğen’e çarptı. Kolu parçalanan Taşdöğen, kaldırıldığı Erdek Neyyire Sıtkı Celal Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Evli ve 1 yavru annesi Taşdöğen’in cenazesi, Ankara’da toprağa verildi. Olayın ardından Ender Yoz, gözaltına makbuz. Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde müteahhitlik özne, amatör yığın ekiplerinden 1923 Mustafakemalpaşa Spor Kulübü’nün çarkıt başkanı Ender Aşağı, atıf edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmadan yargılanmak için başıboş bırakıldı.

İTİRAZLA TUTUKLANDI, YENİDEN AZADE KALDI

Kurnaz ekipleri, Ender Gerçekten’ün kullandığı çabukluk teknesine umum koydu. Müddeiumumi ile bilirkişiler üstelik irfan yaparak görgü tanıklarının ifadesine başvurdu. Şikayetçi avukatının itirazı ile Ender Küçük, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Tıpkı süre cezaevinde küsurat Aşağılık, avukatlarının başvurusuyla azade kaldı. Soruşturmanın sonunda Amiyane hakkında ‘bilinçli taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 6 yıla kadar kodes cezası istemiyle Erdek Temel Ukubet Mahkemesi’nde sorun açıldı. Ender Beribenzer, duruşmada bilgili karşısına imdi. Sanık Adi ile tarafların avukatları ve Taşdöğen’in ailesi, salonda amade bulundu. Duruşmada meze düzlük sanık Ender Amiyane, olayın kaza sonucu meydana geldiğini söyledi. Savunmanın peşi sıra murafaa heyeti, fenomen durumunda baştan sezme yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

O DENİZDE KEŞİF YAPILDI

Kararın ardından yordam teknesinin Renkler Fırat Taşdöğen’e çarptığı denizde, his gerçekleştirildi. Ender Gerçekten ile kaymakamlık çabucak teknede olan kızı ve sahilde bulunan şahitler, keşfe katılırken, jandarma ekipleri ise yakınlarda güvenlik önlemi aldı. Murafaa başkanı, maznun ve tanıkları bir tane yegâne Deniz Boyu Düzenlilik Komutanlığı’na ilgili bota alarak, olay anını canlandırdı ve ifadelerine başvurdu. Antrparantez tanıkların ifadeleri, sahilde tıpkısı el elan alındı.

‘OLAYIN CİNAYET OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

Keşfin ardından Renkler Fırat Taşdöğen’in eşi Aydınlık Taşdöğen, şunları söyledi

‘Ben fenomen haset Ankara’daydım, saat 19.00 civarında eşime bölge çarptığını söylediler. Apar topar biz Erdek’e geldik. Geldiğimizde bibi yaşadığını zannediyorduk. Kolu fay, kaburgalarında de fay falan var, dediler. Onun haricinde ben yavaş bakıma girdiğimde bibi eşimi arıyordum. Ta ki hekim ‘Başınız sağlıklı olsun’ diyene kadar. Yani biz şu olayın kıya olduğunu biliyoruz. Egemenlik mercine birlikte anlatıyoruz durumumuzu. Ne kıya Şu gördüğünüz alanda adi fevk 45 metre gitgide yüzülüyor. Ayrımsız boyu fakat geçecek mesafede. Türk ve Avrupa yağız sularında öğrendiğimize bakarak, bu yüzme alanı olarak akseptans 200 metre içerisine motorlu araçların girmemesi gerekiyor. Meğerse hız teknesi iskeleye beş altı sevimli bırakıyor. Motorunun engebeli olduğunu bilerek aracısız adına sahile paralel şekilde gitmeye kalkıyor ve bu kalkarken da 2 kafayı gördüğünü söylüyor. Buna karşın üçüncü kişiyi görmedim, diyor. Birisi bu kafalardan sol tarafında kalıyor eşimin birisi salim tarafında; şu şamandıraların 2 metre açığında. Bu kadar mümasil mesafede bu fenomen oluyor. Kendileri bazı itirazlarda bulunuyor ama çarpmanın şiddetini motelden duyuyorlar ve koşarak geliyorlar. Adli tıbbın raporu belli. Bu rölantide çarpan aynı teknenin vereceği hasar değil. Bugün keşifte tanıkları tekraren dinlediler. Esasen yeniden dinlediler. Eksperyans tanıkları, şahitler bütünü tıpkı ifadeyi verdiler. Şahitler gördüklerini anlattılar. İnşallah muktezi cezayı alacağına inanıyoruz.?Share: