Sosyal hane projesinde iller arasında eşit farkı ne büyüklüğünde? TOKİ Başkanı Ömer Endişe açıkladı

Evvel Cumhur Reisi Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu toplumsal hane projesi için zaman başvurular başladı. Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım vatandaşların projeye okkalı sargı gösterdiğini ve başvuru sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

950 BİN TL’YE BÜYÜKLÜĞÜNDE ÇIKIYOR

Bakan Gelgel’un konuyla ilgili planlı basın toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare arasında değişecek. Fiyatları da 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkma. 3+1 konutlar ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

“ŞEHİRLERE BAKARAK FİYAT FARKLILIKLARI OLACAK”

Bu noktada vatandaşın aklına takılan istifham ise, ev fiyatlarının şehirlere bakarak tahavvül gösterip göstermeyeceği oldu. Zaman CNN Türk’te katıldığı ayrımsız enerjik yayında soruları yanıtlayan TOKİ Başkanı Ömer Bulut, konuyla ilişkin kendisine, “Büyükşehirlerle farklı iller ortada karşılık farkı olacak. İstanbul, Ankara, İzmir kabilinden şehirlerde kıymet farkı bahis konusu olacak. Büyükşehirlerde 2+1 konutun fiyatı 780 bin teklik civarında. Başka illerde 608 bin liralık.” ifadelerini kullandı.

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” kendisine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ekincilik Bankası ve Umum Bankasının yetkili şubeleri ve e-Izzet aracılığı ile yapılacak. Bankalar aracılığıyla yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ilk Teşrin 2022 tarihleri beyninde kabul edilecek. e-Azamet başvuruları ise 28 Ilk Teşrin’bile sona erecek. Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında müracaat yapılacak. Türe sahiplerinin basamak tipleri, tenkis yapıldıktan sonra “hane tespit kurası” ile belirlenecek ve referans bedeli 500 teklik olacak.

Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Savaş ve Hizmet Malulleri”, “Sunma az yüzdelik 40 sakat vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki gençler” ve “Gayrı almaç adayları” olamaz için 5 kategoride akseptans edilecek. Tam talebin oluşmaması yahut mücbir sebepler dolayısıyla projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine hikmet verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, nüsha, brüt metrekare, kemiksiz metrekare ve şerefiyeli satış fiyatları, ihalesi yapıldıktan bilahare belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 evvelden, 240 kamer vadeli ve taksit başlangıçları ev teslimlerini izlem eden kamer itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ilişik mütezayit vecibe bakiyesi ve mahiye taksitleri her yılın aile ve temmuz aylarında doğmak üzere yılda 2 kere, bir eski 6 mahiye dönemdeki vazifeli mahiye artma oranı dikkate alınarak İdarece tayin edilen oranda artırılacak.

KİMLER MÜRACAAT YAPABİLECEK?

TOKİ vasıtasıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yer birkaç 1 sene ikamet eden yahut proje yer nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine büyüklük sınırları zarfında tapuda mukayyet konutları namevcut, elan geçmiş TOKİ yoluyla eş satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Referans sahipleri kafa koçanı ile projenin bulunduğu ildeki yetkili banka şubelerinde “Müracaat ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Sosyal konutlar için ayrımsız haneden yegâne müracaat alınabilecek, ani fazla müracaat yapılması durumunda başvurular temelsiz sayılacak.Şehit aileleri, savaş ve uhde malulleri ile bunların dul ve yetimleri dünya başvuruda bulunacaklarda, mahiye basamak halkı gelirinin müracaat tarihi itibarıya gıda, öğün rastgele türlü aldıkları yardımlar dahil kalkmak amacıyla İstanbul amacıyla sunu fazla net 18 bin liralık, mikro genelinde ise bildirme aşkın 16 bin teklik olması şartı aranacak.”Canlı” kategorisine 14 Ilkgüz 1992’den bilahare doğanlar başvurma edebilecek.”Şehit aileleri, yıldırı, harp ve hizmet malulleri” kategorisine, TOKİ ve Sosyal Asayiş Kurumu sisteminden “Türe Sahipliği” onaylananlar referans yapabilecek. Bu gruptaki başvurular çabucak banka şubelerinden alınacak, e-Devlet üzerinden müracaat yapılamayacak. Anlaşma aşamasında, hane başvurusu yapılan yer sınırları içerisinde sonuç 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dair insan pusat sisteminden alacakları doküman veya başvuru yapılan diyar nüfusuna kayıtlı olduklarına ilişik doküman istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan emekli kimlik belgesi veya mütekait olduğunu gösteren doküman ile referans yapabilecek. Memat eden emeklinin emekli olmayan eşi üstelik başvurabilecek. Fakat ebedî uyku eden emeklinin maaş maaşını düz kızları aut, e-Çap üzerinden başvurulanlar ittifak aşamasında ibraz edecek.Engelli vatandaşlar, Engelli ve Nemli Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi veya tüm teşekküllü benzeri celal hastanesinden alınmış sunma birkaç yüzdelik 40 engelli olduğuna dair muteber keyif astronomi raporuna ilişik vesika ile başvurabilecek. e-Mehabet üzerinden başvuranlar kimlik belgesi fotokopisi yahut belgeyi kavil aşamasında ibraz edecek.18 yaşından sıradan özürlü çocuğu olan temel veya baba öz namına “engelli” kategorisinden başvuru yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Başvuru sahipleri ortada “Türe Sahibi Tayin Kurası”, noterlik nezdinde, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Şehit aileleri, yıldırı, harp ve işlev malulleri ile yeryüzü bir iki yüzde 40 özürlü vatandaşlara ayrı ayrı hane sayısının yüzde 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise değişik, hane sayısının yüzde 20’si büyüklüğünde kontenjan ayrılacak. Kontenjan ilavesi referans olması halinde hak sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Ad Çekme sonucu bu kategoride sülale sahibi olmaya hak kazanamayanlar, “sair alıcılar” kategorisindeki müracaat sahipleri için yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Sair alıcılar” kategorisindeki hak sahipleri bile kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı daha sonradan TOKİ’nin internet sayfasında açıklanacak. Arık, adalet sahibi olamayanlar müracaat bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 çalışma günü sonrasında referans yapılan bankanın yetkili şubeleri ve ATM’lerinden kavrayışsız alabilecek. Adalet sahibi olan ve daha bilahare geçim imzalayanlar konutlarını borçları bitene büyüklüğünde devredemeyecek, Taşınmazlar Mir İşlemleri Hususi Ülfet Hükümlerine bağımlı olacak.

HANGİ İLLERDE OLACAK?

Konutlar 81 ilde yapılacak. Ankara’de Ayaş 4. Adım, Kahramankazan, Gölbaşı Gerder, Mamak Nenek, Etimesgut Ballıkuyumcu, Polatlı, Sincan Saraycık ve Yenipeçenek’te, İstanbul Avrupa Yakası’nda Arnavutköy-Başakşehir-Esenler, Çatalca, Silivri ve Tuzla’birlikte, İzmir’üstelik ise Forma, Aliağa, Bergama, Dikili, Güzelbahçe, Kiraz, Menemen, Seferihisar, Torbalı ve Urla’de nesir edilecek. Birlik yer/ilçe listesi ise TOKİ’nin sitesinde paylaşıldı.

EVLER NE BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK?

81 devlet ve bütün ilçelerde 2023-28 yılları beyninde beyninde 500 bin sosyal göz, 250 bin ev amaçlı arsa, 50 bin gelişim yeri yapılacak. 2 trilyon TL’den aşkın ekonomik hareketliliğe kere açarak, hem bölük hem da icar fiyatlarını düşürmesi muhtemel projede, 3+1 konutların saksı fiyatı 850 bin TL şeklinde açıklandı. Proje kapsamında düz yazı edilecek 2+1 konutların kafa fiyatı ise 608 bin TL olacak. Sosyal Konut Projesi kapsamında nesir edilecek 2+1 konutlara maaş 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 kamer vadeyle cemaat olunabilecek. Öte yandan, 850 bin fiyata topluluk 3+1 konutlar ise 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 kamer mehil ile alınabilecek.Share: