SSB ile ASELSAN, yapay zeka destekli proje anlaşması imzaladı

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında 1 milyar 49 milyon teklik bedelli Sentetik Zeka Destekli Güllabi KGYS (J/KGYS) Projesi Sözleşmesi imzalandı.

SSB’den yapılan açıklamaya bakarak, projede teslimatların 2023’te başlaması ve 2024’te tamamlanması planlanıyor.

J/KGYS Projesi kapsamında, Açıkgöz Genel Komutanlığı bastırık sahasında bulunan 25 mülk, 109 ilçedeki bin 650 noktada müşteri ve pusat sistemleri kurulacak.

Bu sistemlerden alınan görüntülerin kablosuz bildirişim sistemleriyle aktarılarak, sentetik zeka yazılımlarıyla çözümleme edilmesi, bu sayede yanlışlık işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçların aydınlatılmasını teminen sistemlerin hazırlık edilerek kurulumlarının yapılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında ihtiyaç makamının belirlediği noktalara kestirmece 7 bin alıcı kurulumu yapılacak. Sistemlerden elde edilen verilerin kablosuz tanıtma yöntemleri olan WİMAX ve LTE mimarisi kullanılarak merkeze aktarılması planlanıyor. Ankara ve Balıkesir’de hep 183 noktada LTE mimarisi kullanılarak malumat aktarılması öngörüldü.

Projede cereyan, seçili düz ihlalinin tespiti, bilinçlilik tespiti, güç bulma ve hat tespiti, kalabalık sayımı, herif hareketi yönüne sınırlanmış anormal durumların tespiti, vesile hayat, türlü, taraf tespiti, devir panelli direklerin kullanılması ve kablosuz kaynak aktarılması kabilinden özellikler öne çıkıyor.

SSB ile ASELSAN ortada yürütülecek projenin toplanmış bedeli 1 milyar 49 milyon liralık adına açıklandı.

Share: