Strep-A zımnında bademcikleri su da içemeyecek büyüklüğünde şişen bala 21 günde iyileşti

Hatay’de Strep-A bakterisi kaynaklı enfeksiyona yakalandığı ve bademcikleri beslenemeyecek büyüklüğünde şiştiği belirlenen 9 yaşındaki Verda Fer Siftinlik, hastanedeki 21 günce tedaviyle sağlığına kavuştu.

Ana Iştiyak Aşağılık, bademcikleri ve dili şişen, vücudunda dahi döküntüler oluşan kızı Verda Aydınlık’u, 6 Ocak’ta Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ) Keyif Araştırı ve Aplikasyon Hastanesi’ne götürdü.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümündeki kontrolde Strep-A bakterisinin kez açtığı enfeksiyon tanısı konulan yavru, tedaviye alındı.

Yutkunma zorluğu yaşadığı üzere tagaddi ihtiyacı huy marifetiyle karşılanan Tezyifkâr, 21 günce derman tedavisinin müspet sonuç vermesiyle taburcu edildi.

“Aza hasarlarına yol açabilirdi”

Bala Sağlığı ve Hastalıkları Asıl Veri Dalı Başkanı Doç. Dr. Çiğdem Halk, AA muhabirine, hastadaki bulguların değerlendirilmesinin peşi sıra Strep-A enfeksiyonu tanısı koyduklarını söyledi.

İlaç tedavisinin sıkıntı gösterdiğini belirten El, “Verda Temiz geldiğinde bademcikleri ve dili daha çok beslenemeyecek şekilde şişmişti. Akarsu ihtiyacını birlikte karşılayamıyordu. Bunun sonucunda ciddi kilo kaybı gerçekleşecekti. Tedaviyi damardan beslenmeyle destekledik ve bulguların yavaş yavaş düzelmesiyle öz beslenmesine geçtik. Şu an mebzul durumda.” diye konuştu.

El, enfeksiyonun erken teşhisinin hastanın iyileşmesine katkı sağladığını vurgulayarak, “Geç kalınmış olsaydı enfeksiyon, kalp ve böbrek yetmezliği kadar örgen hasarlarına, antrparantez tek istemediğimiz hipotansiyon sonucu toksik yadırgatıcı sendromuyla ölüme birlikte bozukluk olabilirdi.” ifadelerini kullandı.

“Kişisel hijyen kuralları haddinden fazla koskocaman”

Bakterinin 16 yaşın altındaki çocuklarda elan yoğun görüldüğünü dile getiren Umum, faziletkâr yara, vücutta bozuk, soyulma, dilde ve dudaklarda şişkin, yutma güçlüğü kabilinden belirtilerde esenlik kuruluşlarına başvurulması gerektiğini anlattı.

Doç. Dr. Halk, hıfzıssıhha kurallarına uyulmasının hastalıktan korunmada enerjik olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Alelhusus bu mevsimlerde odanın saatlik havalandırılması çokça oylumlu. Hapşırık, öksürük durumlarında elimiz namına dirsek çöz yüzünü kullanmalı, sonrasında enfeksiyonun bulaşmasını kontrol altına ahzetmek için bir yere dokunmadan hızlıca elimizi yıkamalıyız. Çünkü yetişkinler, torunlar üzere taşıyıcı duruma geçebiliyor. Bu nedenle bakteriden korunmada ferdî hijyen kuralları çokça mehabetli.”

Ana Umu Adi birlikte erken müdahale sayesinde kızının sağlığına kavuştuğunu belirterek, doktorlara ve afiyet çalışanlarına teşekkürname etti.

Share: