Tarihi Taşkale Tahıl Ambarları ve Manazan Mağaraları FPV dronla görüntülendi

Karaman şehir merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Taşkale köyü, ensesi kalın kültürü, barındırdığı tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Köy içerisinde killi kireç taşından oluşan yüksek kaya kütlesinde 350’den çok hububat ambarı bulunuyor. Ambarların önceki Bizans döneminden başlayarak Cumhuriyet Altını dönemine büyüklüğünde ihtiyaca göre elle yontularak yapıldığı, andıran zamana kadar zemine mümasil ambarların tevakkuf olarak kullanıldığı biliniyor. Istinatgâh katlarda 2 veya 3 odalı ambarlar bulunuyor.

Yaklaşık bin yıllık tarihi olan hububat ambarlarına oyulan nişler evre olarak kullanılıyor. Ardıç ağacından yapılan 50 ila 60 santimetrekarelik kapıları kâin ambarlara tahıllar, kapıların üzerindeki makaralara bağlanan halatlarla çıkartılıyor.

İçerisinde sıcaklık ve nemin gelişigüzel sezon aynı seviyede olması dolayısıyla tahılların yüzyıl kadar saklanabildiği ambarlar, görselliği ile birlikte ışık tutkunlarının dikkatini çekiyor.

Sarp bire bir yamaca yüzlerce mağaranın oyulduğu ender mekanlardan olan Taşkale Hububat Ambarları, dünyanın gelişigüzel yerinden gezgin çekiyor.

Manazan Mağaraları ise Yeşildere-Taşkale köyleri beyninde uzanan Yeşildere Vadisi’nin doğusunda, Karaman-Yeşildere Taşkale yolunun kenarında saha alıyor.

Mağaralar, yüksek bir kayaç kütlesine ağız ağıza herif eli ile oyulmuş beş katlı şişman meskenler halinde bulunuyor.

İlk iki hatim şark garp yönünde hücre şeklinde birçok odacıktan oluşuyor. Ortada bulunan efdal kaya kütlesine oyulan diğer katlar yörede sırasıyla Kum Kermen, Beygir Meydanı ve Ölüler Meydanı yerine adlandırılıyor.

Mağaraların dolay cephesi doğal olaylar sonucu nakız olduğundan belirgin bire bir girişi bulunmuyor. Birinci katta oyuntular şeklinde bir nice mezar odası düz alıyor. Ayrıca, odalardan bazılarının kilisecik olduğu tespit edildi.

Mağaraların hangi antlaşma oyulduğunu değişmez kendisine ortaya koyacak veriler olmamakla gelişigüzel ele güzeşte basit buluntulardan mağaraların Bizans devrinde 6 ve 7’nci yüzyıllarda oyulduğu ve yerleşildiği anlaşılıyor.

Karaman Müzesi’nde sergilenen ve tahminî 1400 almanak olduğu hesap edilen taze kız cesedi, zamanında kez çalışmaları sırasında bu bölgede bulunarak siper altına alınmıştı.

Taşkale tahıl Ambarları ile Manazan Mağaraları, AA ekibince FPV dronla görüntülendi.

Share: