TARİHİ TURAN ALAKENT EVİ’NDE YENILEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI

MANİSA’nın Alaşehir ilçesinde Ekin ve Turizm Bakanlığınca tıpkısı müddet ilk Cumhuriyet Altını dönemi mimarlık eseri ilan edilen, siper altındaki 96 yıllık ‘Turhan Alakent Evi’, uray meclisi tarafından alınan kararla, aslına makul restore edilip ‘Alaşehir Kurultay Evi’ namına ilçeye kazandırılmasına değişmeyen verildi.

Alaşehir’birlikte 17 Teşrinisani 1963- 8 Açıklık 1973 tarihleri arasında belediye başkanlığı yapan Turhan Alakent’in sahibi olduğu, Soğuksu Mahallesi İstiklal Caddesi’nde 1926 yılında Bulgar ustalar vasıtasıyla inşa edilen bina Kongre Evi olacak. 96 almanak tarihi, yığma taş ve tuğladan yapılma sülale, 2009 yılında Manisa İl Firez Turizm Müdürlüğü ve İzmir 2 Numaralı Firez Varlıklarını Himaye Mıntıka Kurulunca koruma altına alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı benzeri süre evvel, Yunan işgalinden sonra Rusya’dan getirilen özel çimento ile inşa edildiği belirtilen tarihi eve, Cumhuriyet dönemi mimari eseri statüsü verdi. 3 eğik, 7 odalı Turhan Alakent Evi, geçen 8 Mart’ta Alaşehir Belediyesi’ne devredildi. 1926 yılında sâdır bire bir yangında kaza binasının yanması sonucu, kullanılmamış mensur edilen ve kestirmece tıpkısı yıl kaymakamlık binası olarak hizmet veren bu bina Alaşehir Belediyesi mart kocaoğlan Bayağı Divan Toplantısı’nda, orjinal dokusunun korunarak restore edilip, ‘Alaşehir Kongre Evi’ yerine ilçeye kazandırılmasına karar verildi.

‘ALAŞEHİR KONGRESİNİ CANLANDIRACAK BİR AILE OLACAK’

Alaşehir’in tarihini yaşatacaklarını dile getiren Alaşehir Şehremini Ahmet Öküzcüoğlu, ilçedeki tarihi binalara topluluk çıkılacağını belirterek, Hedefimiz bunları ati nesillere aktarma etmek. Bu evi Alaşehir’üstelik yaşayanlar agâh ve gıptayla bakarlar. Amacımız bu lüp restorasyonunu yapıp, Alaşehir Kongresi’nin üstelik canlandırılacağı tıpkısı aile haline ifham etmek, Turhan Alakent Bey’in adını bile burada yaşatmak olacak. Ayrıca Alaşehir Kongresi’ni de ati nesillere tercüman olmak olacak. Bittiğinde evire çevire olacak. Soğuksu Mahallesi İstiklal Caddesi üstünde mevcut Turan Alakent Evi, cumhuriyetin ilk dönemlerinde mamul tıpkısı familya. Bu evi belediyemize kazandırdık. Yenileme yapacak olan firmaya yer teslimi yapıldı, icraat başladı. Yenileme çalışmaları tıpkısı sene içerisinde tamamlanacak. Çalışmalarda YİKOP (Envestisman İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) ve Firez Varlıkları’ndan destek alıyoruz. Projenin yüzdelik 70’ini valiliğimiz karşılıyor, küsurat yüzde 30 kısmını üstelik Alaşehir Belediyemiz karşılıyor. Bu tarihi dokuyu otantik kuzuluk getirip, Alaşehir’imize teferruatlı yıllar bakım verir ağıl getireceğiz. Emeği sabık tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum dedi.Share: