Taşova’dan gücük bodur

Taşova ilçesinde 26 Ilkgüz Açkı Bayramı kutlandı.

Martir İdris Bolat Rum Lisesi’nde tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Ilçebay Ahmet Gökcecik, dünyanın basit dilleri beyninde kayran kayran bayrı dilin Türkçe olduğunu belirtti.

Gökcecik, “Binlerce almanak tarihi ile Türk dili, milli kültürümüzün ortak rapor aracıdır. Dilimize topluluk çıkmanın, geçmişimize ve kültürümüze cemaat geçmek olduğu bilincini milletimizin umum fertlerine basit yaşlardan itibaren kazandırabilmeliyiz. Alelhusus çocuklarımızın ve gençlerimizin Türkçenin doğru kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi, günce hayatta kullandıkları Türki lügat dağarcığının artırılması dilimizin korunması ve geliştirilmesi açısından çokça önemlidir.” dedi.

Program öğrencilerin şiirler okuması ve gösterileri ile sona erdi.

Programa, Kaymakam Gökcecik ile birlikte Milli Yetişek Müdürü Mustafa Tümer, ekol müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerden itfaiyecilere müzakere

Taşova ilçesinde öğrenciler İtfaiye Haftası dolayısı ile Taşova Belediyesi İtfaiye Amirliğini musahabe etti.

İtfaiyecileri müzakere fail Martir Ferhat Bolat İlkokulu öğrencilerine, İtfaiye Amiri Hüseyin Yılmaz, itfaiye aracı ekiplerinin çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Öğrencilere kılgılı yerine cuşuhuruş söndürme cihazının bittabi kullanılacağı bile anlatıldı.

Programa, Kaymakam Ahmet Gökcecik, Şehremini Meze Öztürk katıldı.

Share: