Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline hazırlık yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği basın toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara müteveccih açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline tedarik yaptığını belirtti.

Tayvan’ın bahis konusu tatbikatları sıkı kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu belirten Wu, Çin’in eylemlerinin tıpkısı sonucu kendisine lehçe barış ve istikrarın da tehlikeye girdiğini tabir etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline muamele etmek üzere askeri tatbikat yapıyor. Tayvan’bile halkın moralini eritmek için serbest yetenekli askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının birlikte siber saldırılar, dezenformasyon ve kazançlı zorlamalar yapıyor. Tayvan kesinlikle farklı ülkelerle ilişkilerini sürdürme ve uluslararası topluluğa katılma ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı dahi demokratik sistem marifetiyle ortaklaşa iradesini ifade ika hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda tehdit ettiğini tamlayan Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri kendisine zılgıt ediyor ve çabalarını artırmaya devam ediyor. Bu bire bir hakikat. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini yıldızlı ilan etti. Çin, uluslararası toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında trafik özgürlüğünü ağırbaşlılık altına almaya çalışmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

Share: