TBMM Başkanı Şentop: Türkiye’yi dünyada etken benzeri talih haline getirmemiz gerekiyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde dünyada enerjik ayrımsız ülke haline getirmemiz gerekiyor. Bu mücadele çabucak siyasetin mücadelesi değil, hepimizin ortak mücadelesidir” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kastamonu Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı küşat törenine katılmak için öğle vakti saatlerinde kente geldi. İlk olarak Kastamonu Valisi Avni Çakır’ı makamında ülfet fail Şentop, henüz sonra Kastamonu Şehremini Galip Vidinlioğlu’nu konuşma etti. Şentop, vilayet ve belediye ziyaretlerinin ardından üniversiteye geçti.

‘TÜRKİYE’Yİ ETKİN BİR BÜYÜKLÜK HALİNE GETİRMEMİZ GEREKİYOR’Burada mütekellim Şentop, yıpranmamış terbiye talim yılının parçalanmamış öğrencilere oflaz olması temennisinde bulundu. Ardından dünyanın haddinden fazla büyük ayrımsız değişim ortamında olduğunu ve Türkiye’nin haddinden fazla yüce bir coğrafyada düzlük aldığını belirten Şentop, “Türkiye’nin jeostratejisi çokça balaban. Bunun bize kazandırdığı kimi avantajlar, birtakım dezavantajlar var. Çatışmaların ciddi olduğu aynı coğrafyadayız. İstikrarsız ülkelerin, yönetilemez arkaç gelen ülkelerin bulunduğu coğrafyadayız. Irak, Suriye, ambargolarla köşeye sıkıştırılan İran, bir anda kuzeyimizde Ukrayna, Rusya, bire bir yanımızda Yunanistan. Hakeza ayrımsız coğrafyadayız. Türkiye’ye yönelik kimi vakit ara sıra eleştiriler yapan daraç dışındaki muhataplarımıza, ‘Hakeza bire bir coğrafyada sizin ülkeniz olsaydı herhalde tafsilatlı beş on yaşama imkanı bulamazdınız’ diye tabir ettim. Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde, dünyada deli dolu benzeri devlet haline getirmemiz gerekiyor. Bu uğraş yalnız siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, hareket dünyamızın, hepimizin ortak tıpkısı mücadelesidir” dedi.

Kullanılmamış tıpkısı dünya kurulacağını ve bunun 20’inci yüzyılın paradigmaları ile sürmesinin türlü olmadığını vurgulayan Şentop, “Benzeri merkezimizin olması geçişsiz. Yerlilik anlamında söylüyorum. Cihanşümul bilgiyi iktisap etmek, o anlamda çokça dolgunca olgun kalkmak gereklidir amma tam değildir. Bunu en üst Fethullahçı Terör Örgütü’nün karşılaştığımız yapılanmasında görüyoruz. Türkiye’nin arz zeki çocuklarını en gür şartlarda yetiştirmeye çalıştılar ama onlar Türkiye’de çarpış yaptı, anayasal düzene alın geldi, 251 vatandaşımızın şehit olmasına, 2 bin 550 civarında vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet verdiler. Haddinden Fazla dolgunca yetiştirilmiş aynı insanın tıpkı zamanda Türkiye’ye aidiyet hissi ortamında olması geçişsiz” diye konuştu.

Share: