TBMM Genel Yerleşmiş

AK Tümen Kol Başkanvekili Mustafa Elitaş, gâh Alevi sivil dernek temsilcilerinin TBMM önündeki eylemine ilgili “Maatteessüf Alevi derneklerinde bu yapılan işlerle onları ‘küçümsediğimiz’ şeklinde ayrımsız takanak oluşmasına sebebiyet veriyor. Siyaset, inandıklarını başkasına inandırmaktır. Amma çarpıtarak tıpkısı topluma, bir kitleye bir düzenlemeyle ait nahak yere yere TBMM önünde eylem yaptırarak, bu ağıl bildirmek sadık tıpkı davranış şekli değildir.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda gündem dışı konuşmalardan sonraları kadro başkanvekilleri yerlerinden küçümseme aldı.

İYİ Parti Takım Başkanvekili Erhan Uz, tarım danışmanlarına minimal ücretin altında mahiye verildiğini belirterek, iktidarın, kısaca bin kişiden oluşan bu insanların mağduriyetini gidermesi gerektiğini söyledi.

Zonguldak’ta eroin ocağında yaşanan patlamayı anımsatan, Amasra beyaz zehir ocağındaki patlama üzerine gereken soruşturmanın üstelik yapılmadığını ati süren Yırtıkça, ” Hükümet, fıtrat inancını suistimal ederek eroin ocaklarının güvenliğini sağlamamaya devam etmektedir. Türkiye’nin ciharıyek beraberinde, içtima yüzlerce metre altında madencilerimizin hayatları riziko altındadır. AK Fırka iktidarı, beyaz zehir ocaklarında denetimleri tezyit etmek ve lazım tedbirleri ahzetmek için daha lacerem benzeri ateş olmasını, elan birçok devam canın verilmesini beklemektedir?” ifadelerini kullandı.

HDP Ekip Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Ağrı’daki gidiş geliş kazasına ilgilendiren “Elbette oluyor birlikte kaza olan yerde Güvenlik eliyle müstelzim ilaç alınmıyor ve ayrımsız yerde bir süre geçtikten sonraları yine kaymakamlık oluyor?” diye sordu.

Bu konuda İçişleri Bakanlığı ve Güvenlik Genel Müdürlüğünün engelsiz aynı ihmali olduğunu encam süren Oluç, kaza noktalarındaki eksikliklerin tamamlanmasını istedi.

Alevi vatandaşların demokratik haklarını kullanarak TBMM önünde açıklama düzenlemek istediklerini ancak kolluk kuvvetinin müdahalesi dolayısıyla Alevi sivil topluluk kuruluşu yöneticilerinin yaralandığını argüman fail Oluç, TBMM Genel Kurulunda zaman görüşmelerine başlanacak er bezi kanun teklifinde meydan düzlük cemevlerine yönelik düzenlemelerin vurdumduymaz çekilmesini istek etti.

“‘G20 var, git’ diyorlar, ‘Gitmem’ diyor”

CHP Kol Başkanvekili Hür Özel, “testis” yasa teklifinin, milletvekilinin görevi ile bağdaşmayan, serencam evre kural dışı tıpkısı durum olduğunu, AK Parti’nin, ayrıklı hallerde kullanılacak bir yöntemi kaide haline getirdiğini savundu.

Cemevlerine ilgili düzenlemeleri içeren yasa teklifinin dahi “torba” bire bir düzenleme olduğunu anımsatan Hususi, Alevilerin bu tuhaf tıpkısı düzenlemede kayran almayı akseptans etmediklerini söyledi. Özel, “Alevilerin, güya kültürel bire bir aktiflik yapıyorlarmış kabilinden Firez Bakanlığına bağlanarak Firez Bakanlığı bütçesinden verilecek paralara değil; kişi inançlarının, başka inançlar gibi; kişi mezheplerinin gayrı mezhepler kabilinden fiyat ve adaletli şekilde ihtişam yoluyla tanınmasına ihtiyaçları var.” diye niteleyerek konuştu.

Özel, cemevlerinin ibadethane olduğunu, CHP’li belediyeler üzere cami ve cemevinin denk statüde bulunduğunu tabir ederek, “‘Açılım’ diyerek mevrut Alevilerin temsilcisinin, dedesinin kaşını düzenlemek, kolunu delmek nedir? Alevi vatandaşlarımızın yoğun üzüntülerini paylaşıyoruz ve milletimize şikayet ediyoruz. Sahada bu savaş bulunmayan. Bu, toplumdaki yaralara sodyum klorür basıyor. Bunları yapmayın. Bu torbadan ayırın, istedikleri gibi onlara uygun özel aynı kanunu hep bu arada çıkaralım.” ifadelerini kullandı.

Polis Bandosu’nun, DÜRÜST Tümen’nin bakir yaymaca ve seçim şarkısını çaldığını söyleyen Özel, bunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yakışmadığını kaydetti.

Bağımsız Özel, Türkiye’nin Cakarta Büyükelçiliğine atanan Prof. Dr. Fazla Asan’ın fariza yerini infirak ettiğini istikbal sürerek, “Ağustosta Türkiye’ye mevrut, dönmemiş. ‘G20 var, git’ diyorlar, ‘Gitmem’ diyor. Dışişleri Bakanı, Traksiyon ve Bütçe’de, bu mazbata önüne düşsün. Bu haber karşı tıpkı yalanlama, görevden alma namevcut.” sözlerini sarfiyat etti.

“Teklif, İçtüzük’teki asıl kanuna çok uygun”

SELIM Tümen Kadro Başkanvekili Mustafa Elitaş, PKK terör örgütünün saldırıları sonucunda şehit düşen yiğit askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine çıdam ve başsağlığı diledi, kaslı ülkelerin taşeron olarak kullandığı pespaye terör örgütü PKK ve onun kollarını kınadı.

Aleviler amacıyla yapılan kanuni tensikat hakkındaki eleştirilere değinen Elitaş, bugün TBMM Genel Kurulunda görüşülecek yasa teklifiyle bu konuda atılacak adımları sıraladı.

Cemevleri ve Alevi derneklerinden ara sıra kişilerin kendilerini ziyarete geldiğini ve bu düzenlemelerin “torba” benzeri teklifte düzlük almasından duydukları rahatsızlığı aktardıklarını anlatan Elitaş, cemevlerine yönelik düzenlemeleri birlikte içeren bu teklifin, İçtüzük’teki “asıl kanun”a çokça uygun olduğuna işaret etti.

“Allah aşkına bunu eksantrik nereye koyalım?” diyerek soran Elitaş, “Öylesine aynı noktaya geliyor ki, maalesef Alevi derneklerinde bu yapılan işlerle onları ‘küçümsediğimiz’ şeklinde benzeri takanak oluşmasına sebebiyet veriyor. Siyasa, inandıklarını başkasına inandırmaktır. Ama çarpıtarak tıpkı topluma, aynı kitleye ayrımsız düzenlemeyle ilişkin nahak yere yere TBMM uğrunda gösteri yaptırarak, bu hale beyan etmek essah tıpkı çizgi şekli değildir. Demokrasinin en muhteşem kurumu TBMM’dir. TBMM uğrunda böylesine gösteri yapmalarını doğru bulmuyorum. Mecmu siyasi partilerle görüştüler, fikirlerini verdiler.” değerlendirmelerinde bulundu.

Mustafa Elitaş, teklifin içeriğine ilgili bilgiler paylaşarak, şimdiden kırnak uğurlu olması temennisinde bulundu.

CHP’li Özel, eylemi, Alevi sivil cemiyet kuruluşlarının düzenlediğini belirterek, “Bizim sivil toplumla ilişkimiz, SELIM Fırka’nin peş bahçesindeki sivil sosyete taklidi yapan dernekçiklerle ilişkisinden farklı.” sözlerini gider etti.

HDP’li Oluç, Aleviler’in değer yurttaşlık hakkı ve cemevlerinin tapınak yerine tanınmasını; bunlara ilgilendiren düzenlemelerin TBMM’birlikte kurulacak aynı komisyonda görüşülerek kanunlaştırılmasını irade ettiklerini söyledi.

Share: