TBMM Umumi Kurulu’nda RTÜK Üyeliği İçin Seçim Günü

TBMM Genel Müesses’nda bugün, RTÜK üyeliği için intihap yapılması bekleniyor. Ayrımsız üst kurul üyeliği üzere İYİ Öğür Grubu Murat İde ve Mahmur Çiçeği Akdemir’in, AKP Grubu ise Batuhan Mumcu ve Mete Hacıarifoğlu’nun isimlerini aday yerine bildirdi.

TBMM Umumi Müesses’nda zaman, AKP kontenjanından seçilen Taha Yücel’in istifasının arkası sıra boşalan RTÜK üyeliği için intihap yapılması bekleniyor. 6112 Radyo ve Televizyonların Yapı ve Im Hizmetleri Hakkında Kanun hükümlerine bakarak, AKP ve İYİ Öğür Grubu, tıpkısı üyelik koltuğu üzere ikişer ismi aday olarak gösterecek. Ancak İYİ Fırka’nin açıkladığı namzet isimlerinin Umumi Kurul’daki oylamada milletvekillerine sunulup sunulmayacağı konusu belirsizliğini koruyor.

NE OLMUŞTU?

AKP’li Taha Yücel, yaklaşık 3 kamer önceki ASELSAN Umum Müdür Yardımcısı olmuş ve RTÜK üyeliğinden incizap etmişti. O aktarılma, Divan’teki iskemle dağılımına bakarak, boşalan RTÜK üyeliğine AKP’li benzeri ismin seçilmesi gerekiyordu. Ancak İsmail Koncuk’un İYİ Fırka’ye katılması ile gelişigüzel RTÜK’teki üye kontenjanı yeniden İYİ Tümen’ye geçmişti. Sakat CHP ve Ülke Partisi Milletvekili Mehmet Uca Çelebi’nin geçen hafta AKP’ye katılması ile birlikte, RTÜK üyeliğine baştan AKP’li tıpkı ismin seçileceği bilgisi verilmişti. Çelebi’nin AKP’ye katılmasının ardından RTÜK Başkanlığı’nın, TBMM’ye resmi yazı göndererek üyelik seçimi yapılması gerektiğini bildirmesi bekleniyordu.

AKP Şanlıurfa Saylav Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, AKP üyeliğinden ve milletvekilliğinden incizap ettiğini açıklamasının peşi sıra açıklama fail RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, “Fakıbaba’nın AKP’den istifasıyla alay malay abes olan RTÜK üyeliği İYİ Öğür’ye beğenilen” demişti.

Fakat, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27 Ilk Teşrin’da; TBMM bütçesinin görüşüldüğü Traksiyon ve Bütçe Komisyonu toplantısında, RTÜK üyeliği tartışmasına ilişkin, “Bu şekilde benzeri format daha ilk yaşanmamış. Kanun bile bunu öngörmemiş…  Burada hangi tarihteki husus dikkate alınabilir? Birisi seçimin yapıldığı dönme, birisi başlatıldığı sıra, bire bir üstelik üyelikte boşalmanın olduğu dönem. Sedir Başkanı kendisine 12 Teşrinievvel’dahi yazmışım yazıyı. Seçimin yapılacağı dönem, o saat üye dağılımı değişiyor. Burada zımnında günlük milletvekili değişimiyle yapılabilmesi cins değil” demişti.

Böylece dip kurul üyeliği kontenjanının AKP’ye geçtiği belirtildi.  İYİ Tümen Grup Başkanvekili Muadele Dervişoğlu, geçkin TBMM Başkanlığı’na, RTÜK üyeliği üzere iki ölümlü sundu. Dervişoğlu, dilekçede, “Anayasa ve 6112 mahdut Yasa’un amir hükümleri ve TBMM Başkanlığı’nın günümüze dek olan uygulamalarına göre RTÜK üyeliği seçimi, Yasa’un 35. maddesinin beşinci fıkrası gereği seçme anında Sedir’teki siyasi parti gruplarının halihazırdaki iskemle dağılımına bakarak gerçekleştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Her iki tümen grubunun gösterdiği 4 adayın isimleri ve özgeçmişleri şöyle:

İYİ PARTİ ADAYLARI

Maksat İde: 25 Mayıs 1969 tarihinde Malatya’üstelik doğdu. İlk ve itidalli öğretimini Ayancık, Malatya ve İzmir’bile tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe Bonjur gazetesinde muhabir adına başladı. Hürriyet Gazetesi, ATV (A Takımı), Show TV ve Star TV’da muhabirlik yaptı. Peşi Sıra sırasıyla; TGRT’da Vukuf Koordinatörü, ATV Vukuf Müdürü, ATV Ankara Temsilcisi, SkyTürkTv Ankara Temsilcisi, Habertürk Umumi Eser Yönetmen Yardımcısı, Yol 1 Umumi Eser Yönetmeni, Avrasya TV Umumi Eser Yönetmenliği görevlerinde bulundu. Takvim, Mütercim ve Yeniçağ gazetelerinde fıkra yazarlığı yaptı. ‘Şeriatın Kestiği Yürek’ adlı bire bir kitabı bulunuyor. Umumi Kitap Yönetmeni yerine görev yaptığı BengütürkTv’den 2017 yılında ayrıldı. Daim Basın Kartı sahibi olan Amaç İDE, 25 Teşrinievvel 2017 tarihinden bu yana İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener’in Basın Danışmanlığı görevini yürütüyor.

Çiğdem Akdemir: 12 Haziran 1985 tarihinde İstanbul’bile doğdu. İlk, itidalli ve ortaöğretim eğitimini İstanbul’da tamamladı. ÖSYM burslusu kendisine okuduğu Okan Üniversitesi İngilizce Çevirmen-Tercümanlık (Çeviribilim) Bölümünden 2007’da çıkışlı oldu.  2006 yılında öğrenimi bitmeme ederken NTV Televizyonu Aut Haberler Biriminde stajla mesleğe başladı. 2007’da İstanbul İmaj Stüdyoları’nda azade belgesel çevirileri yaptı. Eylül 2007- Mart 2008 arasında ANA KONU Holding’birlikte idareci asistanı ve çevirici adına çalıştı. Nisan 2008’birlikte ACUN TV’bile sabahleyin haberlerini hazırlayıp sundu.  Arkası Sıra NTV Aut Haberlere selen editörü kendisine döndü.  2009 – 2010 yılları beyninde 4 dilde bilgelik yayını fail 6 NEWS Televizyonu’nda İngilizce-Türkçe fen spikerliği ve editörlüğü görevinde bulundu.  2010-2017 yılları arasında BENGÜTÜRK TV’bile, 2017 Ağustos’ta TELE 1 TV’de malumat spikerliği ve editörlüğü, peşi sıra FOX TV’üstelik yayınlanan Kaybolan Çiçekler programında muhabir ve editörlük yaptı. Mayıs 2018 – Mayıs 2019 ortada ise İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda Matbuat Danışmanı namına çalıştı. Ilkgüz 2019’dan bu yana KRT TV malumat kanalında olgun spikeri, program sunucusu, moderatör ve editör adına görevine devam ediyor.

AK PARTİ ADAYLARI

Batuhan Mumcu: RTÜK’ün kapalı olduğu Firez ve Turizm Bakanlığı’nda Özel Tip Müdürü yerine fariza yapıyor. Mumcu, tıpkı zamanda Mütevelli Heyeti Başkanlığını Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı Yunus Emre Vakfı’nın de yönetim kurulu üyesi. Mumcu, bire bir de Erzincan Binali Sebep Üniversitesi’nde istişare heyeti üyeliği yapıyor. Mumcu, elan önceki Ziraat Portföy A.Ş.’nin Yönetim Kurulu üyesi kendisine görev yaptı. Şirketin, Kamuyu Tenvir Platformu’na yaptığı tıpkı bilgilendirmede meydan düzlük özgeçmiş bilgilerine bakarak Mumcu, 1983 yılında Erzincan’de doğdu. İlk, Itidalli ve Ortaöğretim eğitimini Erzincan’birlikte tamamladı. 2008 yılında, Yakın Şark Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden çıkışlı oldu. 2012 yılında Saldırış Üniversitesi Politika Bilimi ve Amme Idaresi bölümünde efdal lisans eğitimini tamamladı. Elan önceki Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda danışman olarak fariza yaptı. Haziran 2016-Orak Ayı 2017 tarihleri beyninde dönemin Başvekil Yardımcısı Yıldırım Çakır Türkeş’in, daha sonra üstelik dönemin Başbakan Yardımcısı Melik Çavuşoğlu’nun Hususi Makule Müdürlüğü görevini yürüttü.

Mete Hacıarifoğu: Ağustos 1973’te Karabük’te doğdu. 1996-2003 yılları ortada Inanma Genel Müdürlüğü’nde polis memuru namına fariza yaptı. 2003-2009 yılları ortada RTÜK’te ehlihibre kadrosunda görevlendirildi. 2009-2013 yılları arasında AKARSU Bakanlığı’nda geçici işyar personel yerine çalıştı. Elan bilahare RTÜK’e döndü; 2013’ten bu yana araştırmacı kadrosunda Özel Nev Başöğretmen Vekili yerine fariza yapıyor.

Share: