TED Cumhuriyet Kızları Uluslararası Tenis Turnuvası’nın basın toplantısı yapıldı

TED ( Tenis, Eskrim, Alpinizm) Spor Kulübü yoluyla 22.’si düzenlenen TED Cumhuriyet Altını Kızları Uluslararası Alan Topu Turnuvası’nın matbuat toplantısı gerçekleşti. Turnuva 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nda oynanacak olan final maçıyla tamamlanacak.

TED Cumhuriyet Kızları Arsıulusal Tenis Turnuvası’nın basın toplantısı, TED Spor Kulübü’nde yapıldı. Toplantıya TED Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yığın, Turnuva Direktörü Erhan Oral ve tenisçi Ayşegül Bay katıldı. Hep 22 bin Dolar ödüllü turnuva, 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nda oynanacak olan final karşılaşmasıyla sonuç bulacak. Turnuva Direktörü Erhan Ağızcıl, turnuvanın 22. nöbet düzenlendiğini belirterek bunun gururunu yaşadıklarını söyledi.

Mehmet Tınaz: “Federasyondan bindi alamadık”

Bu turnuvanın 22 senedir yapıldığını tabir ederek sözlerine başlayan TED Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yığın, “Devamlılığı olan aynı turnuva. 22 senedir yapılıyor. Cumhuriyet Altını Bayramı haftasında bu turnuvayı yapıyoruz ve finalin dahi hezel gününe balya gelmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramımızı üstelik coşkuyla kutlayacağız. İnşallah sporcularımız bitiş oynar. Tığ TED namına bu sene turnuvalarda üzerimize sakıt gelişigüzel şeyi yaptık ancak bunları yaparken federasyondan bindi alamadık. Henüz geçmiş Pemra, Çağla ve İpek bu turnuvada final oynadı. Belki çokça yüksek ödüllü tıpkı turnuva değil ama mevsimler adına sporculara yokuş ika imkanı veren ayrımsız turnuva. Önümüzdeki sene Cumhuriyet Altını’in 100. yılında yapacağımız turnuva amacıyla üstelik önümüzdeki aydan itibaren çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.

“Bu sıkıntının sebebi nedir bilmiyorum”

Türkiye Alan Topu Federasyonu’yla aradaki problemler hakkındaki istifham üstüne konuşmasını sürdüren Tınaz, “Kendileri burada olmadığı amacıyla konuşmak istemiyorum. Ben ne olduğunu bilmiyorum amma aklıma gelen 2 laf var. Şırnak’ta yapılan tıpkısı turnuvaya TED’den aktör katılmadı. TED’in 2 cins oyuncusu var. Birisine biz bakıyoruz, o bizim söylediklerimize uyuyor. Diğerine ise ailesi bakıyor. Aynı kız çocuğunu ailesi Şırnak’a turnuvaya göndermiyorsa ego buna tıpkısı öz diyemem. Seçme öncesinde arkadaşları beraberinde yokken ben ve oğlum Cem kendisinin yanındaydı. Bunlara mazmun veremiyorum. Biz tenise bakım etmeye bitmeme ediyoruz. Türkiye Tenis Federasyonu pekâlâ istiyorsa anca yapabilir. Kötü ve sıkıcı tıpkısı genişlik. Kızlar turnuvası finaline gitmedim ego. Benim mizacım bu. Öz kulübüm dışında bir yerde alan topu oynamam ve gitmem. Koza’üstelik Federer’i dahi izlemeye gitmedim. Ihtimal kıskançlıktan gitmiyorum amma federasyonun dahi hep turnuvalarını özlük sahasında yapacak diyerek tıpkısı şey yok. O ahit Türkiye Ayak Topu Federasyonu birlikte hep maçları Riva’birlikte oynasın, değişik statları kullanmasın. Kendilerine başarılar diliyorum. Gaziantep’te bilcümle şevket erkanıyla benzeri turnuva yaptılar. Bu turnuvayla aradaki farkı bilemiyorum. Tığ öz yolumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Biz kulübüz. Türkiye’da bakir ayrımsız trend imdi ve topluluk şampiyonalarına döndü rastgele husus” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’ye gidişat antrenörü getirmeleri gerekiyor”

Federasyonun vaktiyle gelişigüzel turnuva yapana yüzde 20 bindi verdiğini üstelik söyleyen Mehmet Tınaz “Federasyon eskiden değme turnuva yapana yüzdelik 20 destek veriyordu. Bu destek verdiği insanlar büyüdü. Bu hisse senedi kişisel desteğe döndü. Ben güneyde tıpkı otelle anlaşıp yapılanma yapıyorum ve federasyondan bile destek alıyorum. Sonrasında kar elde ediyorum. Sonrasında aynı patırtı ortaya bundan sonra ve turnuvalara bindi kesildi. Başbuğ gelmediği için bile sinirliyim biraz. Sabık yıl bize otel sponsoru buldu. Otel bize 20 bin dolar verdi ama aynı Challeger turnuvasının bize maliyeti 115 bin Dolar. Bunun 20 bin dolarını veriyordu. Sıkıntı yıl bindi vermediler. Amma olayın kopuşu, güneydeki turnuvaların sayısının artıp, oradaki kişilerle federasyonun arasının bozulması oldu. Sporcular önceki 300’e, 200’e girebiliyorlar ama sonrasında genişlik değişiyor. Buraya gelen antrenörler, sporcuları yakından izleyip eksiklerini görüyor. Sporcular bile sonrasında maç kaybetmeye başlıyor. Bence Türkiye Tenis Federasyonu’na sakıt yer mefret fariza, ilk 100’de olan bire bir çalıştırıcı yilbik sporcuları çalıştırması. Bu antrenörlerin maaşları çokça yüksek. Bunlardan birisini buraya angaje etmek geçişsiz. Sporcuları çok pinti idmanlarla ileriye taşımaları geçişsiz” şeklinde konuştu.

Turnuvada savaş fail sportmen Ayşegül Er bile,”Cumhuriyet Altını Bayramı’nda hakeza aynı turnuva düzenlenmesi çok majör. Ego de burada sabık sene çok ferah oyuncularla oynadım. Bu yıl bana hakeza tıpkı talih veren kulübüme teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı ışık çekimiyle akıbet buldu. – İSTANBUL

Share: