Tokat’ta üreticiler vişnenin veriminden mutlu

Tokat’ta “vişne diyarı” diye niteleyerek mezkûr Kızılöz köyünde vişne üreticileri bu yıl 1200 titrem rekolte bekliyor.

Almanya’da çalıştıktan bilahare memleketi Tokat’ın merkeze ilişkin Kızılöz köyüne dönen Selahattin Ekiz, 1980’li yıllarda arazisine ekşi kiraz ağaçları dikti.

Zamanla özge köy sakinlerinin da bu işe yönelmesiyle köyde ekşi kiraz yetiştiriciliği gelişti. Bugün 80 hanede 500 kişinin yaşadığı köyde vişne üreticiliği, yer kebir sağlık kaynağını oluşturuyor.

Köyde mevcut kestirmece 70 bin vişne ağacından yılda sayı farkı 1000 titrem rekolte elde ediliyor. Köyde temmuz ayının akıbet haftasında başlayan vişne hasadı, ağustos ayının sonlarına kadar bitmeme ediyor.

Kızılöz köyü Muhtarı Sıtkı Mutluyıl, AA muhabirine, köylerinin vişnesiyle adlı olduğunu söyledi.

Bu sene 1200 tona andıran rekolte beklediklerini dile getiren Mutluyıl, “Verim, Allah’a haddinden fazla şükür bu yıl yağışların artağan olması cihetiyle gür. Nitelik oranımız da ferah, memnunuz. Denemişler, yeryüzü gani vişne olmuş. Atalarımızın yaptığı gibi bitmeme ettirmeye çalışıyoruz. İlerleyen yıllarda vişnede verimin ikiye katlanacağını düşünüyoruz.” dedi.

Vişneyi tüccarlar aracılığıyla sıkı içi ile elverişsiz dışına gönderdiklerini belirten Mutluyıl, ürünlerinin Almanya ve Rusya ilkin girmek için çeşitli ülkelere ihraç edildiğini kaydetti.

Çiftçi Ömer Sadırıcıer dahi verimin faziletkâr olduğunu vurgulayarak, “Yıllar önce ekşi kiraz dikmişler. Bizim köyümüz 1000 rakımlı. Tokat’ta vişnenin hasadı en son bizim köyde peki.” diye niteleyerek konuştu.Share: