Tosya’da 50 ton bal rekoltesi gerçekleşti

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bu sene yaklaşık 50 titrem bal hasadı yapıldı.

Tosya Ekinci Malları Himaye Derneği Başkanı Bekir Özipek, gazetecilere, ilçe genelinde 5 bin 600’ü mukayyet doğmak amacıyla tahminî 7 bin kovanda arı ürünleri üretiminin gerçekleştirildiğini söyledi.

Tosya’nın organik ve saf birinci sınıf bal göndermek amacıyla müstelzim ensesi kalın çiçek florasına ehil bölgeler ortada yer aldığını belirten Özipek, şöyle devam etti:

“Arıcılar, Arıcılık Vasıta Sistemine (AKS) anahtar tür. Çevremizde DINGIL’ye anahtar kalkışmak istemeyen ve bu işi uğraşı yerine işleyen birçok vatandaşımız bile var. Tosya’da özellikle son yıllarda oldukça fazla sayıda vatandaşımız arıcılık yapmaya başladı. Bilindiği üzere öz yetiştirildiği ahit hemen bal üretilmez. Temiz sütü, polen ve propolisin yanı sıra bal mumu, halis, ana arı gibi bir nice gelir getiren ürünleri da arıcılarımız üretmektedir. İlçemizdeki üreticiler bu sene 50 titrem civarında bal hasadı gerçekleştirdi.”

Özipek, kaza genelinde 3 titrem bal mumu, 900 kilogram polen ve 2,5 kilo da arı sütü üretildiğini kaydetti.

Yenidoğan köyünde arıcılık eden Hüseyin Mahsül bile dedelerinden kalan mesleğini çocukluğundan bu yana sürdürdüğünü dile getirerek, “600 kovanda bal başta gelmek üzere katışıksız ve münezzeh ürünleri yetiştiriyorum. Babam, oğlum ve eşimle 600 salt kovanına bakıyoruz. Koloni sayısı çoğaldıkça, arının bakımı da zorlaşıyor. Arıcılığı isteyerek yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: