TPAO Umumi Müdürü Bilim Adamı, gaz taharri ve tart faaliyetlerini değerlendirdi Açıklaması

Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı (TPAO) Umumi Müdürü Melih Konak Âlim, “Oruç Reis gemimiz, kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’da kullanılmamış görevlere yönlendirilmek için hazırlanıyor. Andıran benzeri tarihte onun bile görev süresi yine başlayacak.” dedi.

Dünya Petrol Jeologları Birliğince Trabzon’de aynı otelde planlı Karadeniz’da Taharri, Istihsal ve Süper Kesim Düşüncesi Konferansı’na katılan Bilgin, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce Bükreş ve Batum üzere Karadeniz’in değişik şehirlerinde tınlamalı yerine yapılan konferansa bu yol Trabzon’un ocak sahipliği yaptığını belirten Bilgin, özellikle Karadeniz’üstelik TPAO’nun yaptığı keşiflerden sonra ortaya çıkan potansiyeli elan mebzul anlamak ve daha gani görmek üzere petrol jeologlarının birbiriyle maharet fikir alışverişini aparmak için benzeri arada olduğunu söyledi.

Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki icraat

Bilimci, Fatih muayene gemisinin 21 Ağustos 2020’birlikte Karadeniz’üstelik Türkiye’nin tarihindeki bildirme büyük gaz keşfini yapmasının peşi sıra Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda hesaplı çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Âlim, şöyle bitmeme etti:

“Sakarya Gaz Sahası’nın geliştirilmesi faaliyetleri içerisinde tayin kuyularını test ederek gerçekte rezervuarın davranışını elan ongun anlamak üzere yaptığımız icraat nazik ayrımsız alelacele bitmeme ediyor. Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda yaptığımız çalışmalar, karada yapılan gaz el işi tesisleri, denizde yapılan borazan hatları ve deniz tabanı ısı yayımı sistemleriyle alay malay üç ana ayrı kadro halinde birbirinden müstakil namına yürütülüyor. Bu çalışmaların temel hedefi, Familya 2023’te geçmiş gazı sisteme tasdik edebilmek amacıyla kurulmuş vaziyette. Türkiye, çıktı Karadeniz baseninde yaptığı çalışmalarla beraber hem operasyonel kabiliyetini herkese, dünyaya, dünya enerji sektörüne ispatlamış ve geliştirmekte olan tıpkısı talih konumunda. Asıl hedefimiz 2030 yılına kadar Türkiye’nin gaz ihtiyacının tamamını karşılayacak hamleleri muktedir olmak.”

Sakarya Gaz Sahası’nın geliştirme projesinin karaca tesisleri ayağının Filyos’ta olduğunu anımsatan Bilim Adamı, “Denizden borazan hatlarıyla mevrut gaz, Filyos’ta işlenerek ulusal şebekeye tasdik edilecek. Deniz tabanına kurduğumuz sistemler ve boru hatları, kara tesisleriyle beraber hep evet olacak.” dedi.

Bilimci, bütün projelerde evcil herif ve iş gücüne şişman ehemmiyet verdiklerini, bundan muhit yerli mühendis ve teknisyen iaşe etmek, Türkiye’nin yer yağı endüstrisindeki kayırıcı kaynağını yükseltmek amacıyla Yükseköğretim Kurulu aksiyon birliğinde, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Patika Yüksekokulunda (MYO) ön lisans programı açılmasını sağladıklarını söyledi.

Bölümün elan geçmiş yılında Türkiye’nin sunma faziletkâr puanlı MYO bölümlerinden biri haline dönüştüğünün altını çizen Âlim, “Çabukça takiben dahi lisans öğrencileri için burs programı geliştirdik. Bu programa de Türkiye’nin önceki 1000’i içerisinden 10 öğrenci başvurmuş durumda. Bu sayının giderek artacağını düşünüyoruz. Gençlerimize; bize, kurumumuza ve ülkemizin geleceğine duydukları yürek amacıyla teşekkür ediyoruz. Bizim üstelik görevimiz, gençlerimizin bu güvenini boşa çıkarmamak ve onlara asla utangaç olmamak Allah’ın izniyle.” diye konuştu.

“Karadeniz’in rastgele köşesini yavaş yavaş tarayacağız”

doğal gaz taharri faaliyetleri kapsamında Ordu ve Ünye’üstelik yapılacak çalışmalara dahi değinen Bilim Adamı, sismik araştırı yapacak Barbaros Hayrettin Kâmil gemisinin Ünye Limanı’na geldiğini anımsattı.

Barbaros Hayrettin Ağır gemisinin, Karadeniz’in ölçülü ve doğu kısmında küsurat sismik açıkları tahsis etmek için görevine bitmeme ettiğini tamlayan Bilimci, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede biz Karadeniz’in tamamını aynı süper basen kendisine ele alıyoruz. Zaten bugünkü toplantının amaçlarından birisi birlikte bu vakıa üstünde düşünüm alışverişinde düşmek. Bütün bu süreci intikal etmek için, jeolojiyi derk etmek üzere gerçekte sismik çalışmalara gerekseme var. Barbaros Hayrettin Paşa gemimiz bu sismik çalışmaları noktalamak üzere görevlendirilen gemilerden ayrımsız tanesi. Bir gayr de Oruç Başkan gemimiz. Oruç Ser gemimiz de kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’birlikte kullanılmamış görevlere yönlendirilmek amacıyla hazırlanıyor. Andıran aynı tarihte onun de fariza süresi yine başlayacak.”

Cıvıl Cıvıl, Ünye ve Karadeniz’deki farklı bölgelerde gizil vadeden sahaların, öncelik verdikleri alanların olduğunu ve buralarla ilgili çalışmaların iş planı çerçevesinde devam ettiğini anlatan Âlim, “Barbaros Hayrettin Gösterişli gemimizden ati veriler, sondajlardan aldığımız doneler hep bunların hepsi gerçekte bu iş planının içerisinde. Öncelikleri arada bir değiştirebilir, öne alınabilir, biraz elan ertelenebilir amma temel itibarıyla söylenmesi gereken şu; Karadeniz’in seçkin köşesini adım adım tarayacağız ve kazıyacağız.” diye konuştu.

Share: