Tümişder Malatya Idarehane Başkanı: “Emekli ve Ancak Gelirliler TOKİ’den Ocak Alamaz”

Cemi İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği (TÜMİŞDER) Malatya Bölüm Başkanı Mehmet Tangüner, “Bugün bu koşullar altında bizim emeklimiz, gençlerimiz, daraç gelirlimiz TOKİ’den karı alamaz. Zenginlerin dışında dar gelirli, yok yoksul, emekliler, gençler yumruk yararlanır. Zaten bu enflasyon altında insanlarımız eziliyor. Kenef, hakeza ayrımsız riskin altına duhul şansları üstelik bulunmayan. Amma umut ediyoruz kim bunda tıpkısı düzeltme olacağını düşünüyoruz” dedi.

TÜMİŞDER dernek binasında gazetecilere açıklamada kâin Büro Başkanı Mehmet Tangüner, Ankara’üstelik planlı ‘Başkanlar Kurulu’ toplantısında TOKİ’nin yapacağı sosyal ev projesi ile ait ayrımsız görüşmenin yapıldığını aktardı. Tangüner, hayata geçirilecek sosyal göz projesi ile ilgili tıpkı sıra görüşmelerin olduğunu belirterek, fiyatlarda aşağıya incizap kabilinden tıpkısı konunun gündeme geldiğini aktardı.

“PAHALILIK ALTINDA EZİLİYORUZ”

Bulunan şartlarda emekli, çoluk çocuk ve güçlükle gelirlilerin TOKİ’den aile almasının cins olmadığını dile getiren Tangüner şunları söyledi:

“Amma şayet bire bir indirim yaparlarsa, makul eşit olursa ona sözüm yok. Bir Vakitler kooperatifler vardı, biz kooperatifler kurardık ve kul kooperatife girdim. Girdiğimiz ant bizlere 3-5 kuruş fiyatlı geliyordu amma sonuç zamanlarda bire bir sigara parasına taksitini ödüyorduk. Sebep? Sabit fiyattı. O zamanda 240 ayak tabanı, 20 yıl idi. Ama deminden bu biçim olursa bunun kimse altından kalkamaz. Zenginlerin dışında yetersiz gelirli, geda, emekliler, gençler print yararlanır. Arkadaşlarımız geliyorlar, ‘başkan tığ hangi yapacağız’ diyorlar. Valla bunu söyleyen sayın cumhurbaşkanımız, eğer bire bir ıslah yapacaksa cumhur reisi yapacak, başkası bunu yapamaz diyoruz. Biz umutluyuz, inşallah peki. Önümüzde bire bir intihap var, bu şekilde olursa vatandaş isyan ölçü. Filhakika bu para şişkinliği altında insanlarımız eziliyor, kötü, hakeza tıpkısı riskin altına girme şansları dahi bulunmayan.  Tıpkısı iyileştirme olacağını düşünüyoruz.”

“KATKI PAYLARI KALDIRILSIN”

Tangüner, yardım payının kaldırılmasını istediklerini belirterek, “Tığ buğulu insanlarız. Bizim emeklilerimiz aşağı yukarı ayda yer beş altı 2 sefer, hanımıyla bu arada çocukları söylemiyoruz hastaneye gidiyorlar. 250-300 teklik umar parası, ondan sonradan doktor parası, eczane parası kesiliyor. Bu yardım paylarının kalkmasını talep ediyoruz. Bunu emekli ve ancak gelirli insanlarımız veremez” dedi.

“İNTİBAK YASASI ACİL ÇIKMALI”

İntibak yasasının ivedi çıkması gerektiğini dile getiren Tangüner, “Birde bizim uyma yasamız var. Sizler birlikte bilirsiniz. Bu intibak yasayı benzeri azaltma uygulandı. 5,5 milyona kısaca insanımız var bu intibak yasasını bekliyor. Daim emeklilerimiz gelip bizi bu konuda tasalı ediyorlar. Bunun dahi inşallah çıkacağını düşünüyoruz seçimden geçmiş. Yapacağımız ayrıksı benzeri özdek bulunmayan. Tığ umutluyuz, umudumuzu hiçbir devir amacıyla kesmedik” dedi.

Share: