‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 21 Ağustos Veriş günü planlı kafa töreniyle bidayet kayran ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı amacıyla hoşgörüsüz tadat başladı. İpek Yolu’nun serencam durağı olan 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’ya de uğrayacak ralli için hazırlıklar tamamlandı.

İlk kere planlı ve kestirmece 9100 kilometre etaba erbap ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışçı bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Hars Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Şarki Garp Ülfet ve Barış Rallisi Derneği işbirliğinde planlı uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET, Mutlu Akümülatör kabil hava ve firmalar birlikte destek veriyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nden start kayran Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Doğu Mağrip Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin’in öncülüğünde Tuna Nehri’ni peşi sıra sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye giriş yaptı.

22 Ağustos’ta Edirne’den antre işleyen ralli, 23-24 Ağustos İstanbul startının ardından İpek Yolu’nun serencam durağı olan 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya ulaşacak. Yarışmacılar, 25 Ağustos Perşembe haset Bursa startı amacıyla tarihi uray binası uğrunda buluşacak.

Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş’ın karşılayacağı yarışmacılar, startın ardından el haritalarıyla Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindan Kapı Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacak.

Yarışmacılar; elan bilahare sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Cıvıl Cıvıl, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’de sonuç bulacak.

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, katıksız ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği harir yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın tanıtımına büyük ulama sunacak. Ana amacı kültürler arası iletişimi temin etmek olan ipek yolu rallisi ile yüzlerce gönüllü firez elçisi müktesep olacak. – BURSA

Share: