“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenen ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Belediye Binası önünde aktiflik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Şarki Batı Ülfet ve Hazar Rallisi Derneğinin hareket birliğiyle planlı rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Denizköpüğü, şöyle konuştu:

“Tafsilatlı ve yorucu tıpkısı tedarik sürecinin arkası sıra hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü mugaddi rotalar biricik yegâne geziliyor. Bursa’birlikte da o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Simit Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi elan sonraları sırasıyla Ankara, Tokat, Kalaba, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’da serencam bulacak.”

Denizköpüğü, bu organizasyonda yarışmaktan tezayüt güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine aksan yapmanın amaçlandığını rapor etti.

Rallinin organizatörü Maşrık Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin bile bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’de rota çalışması yaptıklarını ve bu yıl hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Kez çokça ayrıntılı ve araçların 20 yaşın üstünde olması gerekiyor. Yolda meydana mevrut olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Tığ Şarki ile Günindi yani iki medeniyetin beyninde bir güreşçi köprüsü sağlamak istiyoruz. Bu bile bu garip çalışmalarla olur.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola sâdır katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten bilahare Ankara’ya akım edecek.Share: