Turgut Özal’a gönderilmiş giz betik, 35 sene sonra ortaya daha çok

İzmit ilçesinde sahaf dükkanı işleten Şerafettin Ergül, yıllardır pusula, plaka, kaset ve pul biriktiriyor. Yaklaşık 200 binin üzerinde kitabı, 2 binden çok plağı ve binlerce kaset ile pulu olan Ergül, 3 yıl önceki aynı kitabın arasından betik buldu. Ergül, mektubun 1987 yılında Amerika Mürekkep Devletleri’nin Washington eyaleti Seattle şehrinden dönemin Başbakanı Turgut Özal’a gönderildiğini fark etti. Mektubun, Orrion Johnson isimli güç marifetiyle gönderildiği görüldü.

MEKTUBU GÖNDERENİN KİMLİĞİ BİLİNMİYOR

Mektubun üstünde ise “Prime Minister (Başvekil) Turgut Özal, Başbakanlık Ankara, Turkey” ifadeleri kayran alıyor. Gençlik yıllarında ve başvekâlet döneminde KUL ile yakın münasebat kuran Özal’a mektup gönderen kişinin kim olduğu ve içeriği hala bilinmezken, sahaf namına ilişik sıfır bu mektubu açmayacağını fakat incelenip değerlendirilmesini istedi.

“İÇLERİNDE CİDDİ BELGELER VAR”

Detaylı yıllardır sahaf dükkanı işlettiğini tamlayan Ergül, “Piyasadan şimdiye büyüklüğünde 300 bin pusula topladım, kitaplar ortada çıkanlar ağırbaşlı anlamda sergi oluşturacak seviyeye ulaştı. İçlerinde çokça evire çevire, güç vesaik var” dedi.

“BU DÖNEMLERE IŞIK TUTABİLİR”

3 sene ilk benzeri kitabın arasından Turgut Özal’a gönderilen benzeri mektubu bulduğunu belirten Ergül, “Şuana büyüklüğünde bulduğum, beni heyecanlandıran en haddinden fazla ilgimi calip o pusula oldu. 3 yıldır elimde ve hiç açmadım. Açılmamış olması çıktı dikkatimi çekti. Bende açmadım zira zer tıpkısı vukuf olanaklı. Dönemin Başbakanı Turgut Özal yöntem yaptığı dönemde ülkenin boğuk dönemleriydi, mektuptaki bilgelik bu dönemlere kandil tutulabilir, havari kabil. Amerika’dan yazılan tıpkısı betik yemeden içmeden, beni ilgilendirmiyor sonuçta. Bu mektubu bulduğumda çokça heyecanlandım, hangi yapacağımı bilmiyordum. Açmamakta kararlıydım zira benim olmayan benzeri şeydi ancak benim elime geçmişti. 35 sene evvel gönderilmiş, 1987 yılında Amerika’ndan postaya bırakılmış. Ki olduğunu bilmiyorum umarım bundan sonra araştırılır, değerlendirilir. Aynı şekilde ülkemize, insanlığa faydası olacak benzeri husus çıkmasını umut ediyorum” şeklinde konuştu.Share: