Türk futbolunun gelişmesi için Ersun Yanal’dan öneri: NBA tarzı herkes kurulmalı

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nı de çalıştırıp 2 ayrımlı dönemde görev yaptığı Fenerbahçe’ye Türk futbol tarihinin sunu er şampiyonluğunu yaşatan maharet direktör Ersun Yanal, Aydın’daki Adnan Menderes Üniversitesi’nde planlı 6’ncı Akademik Arsıulusal Spor Araştırmaları Kongresi’nde yaptığı konuşmada sporun tıpkısı ülkenin yaşam biçimi haline gelmesi gerektiğine dikkat çekti.

“KAVGAYLA SONUÇLANAN MOLEKÜL SPOR IMKÂNSIZ”

“Sporu değil, skoru severseniz işin içine öfke, od ve tiksinme girer” saptamasında kâin Yanal, “Bu durumda yaptığınız işi sevmekten uzaklaşırsınız. Kavgayla sonuçlanan öz asla spor olanaksiz” dedi.

“EĞİTİMİ YATAYA İNDİRGEYEMİYORUZ”

Tahminî 40 milyon nüfusu kâin İspanya’yı denk gösteren deneyimli teknik adam, “İspanya, buğulanmış nüfusuna karşın mebzul bir planlama ile spor ve sanatta tahammülfersa tıpkı konuma yükseldi. Dünyaca adlı diziler ve filmler yapılıyor, yalnız futbol değil yekpare branşlarda başarılılar. Tokyo 2020’de 17 madalya kazandılar. Bunun temelinde eğitim ve ufki düzenleme var. Meğerse bizim ülkemiz Avrupa’nın arz güre nüfusun eş olmasına rağmen tığ bu eğitimi yataya indirgeyemiyoruz” diye konuştu.

“KARİYERİMDE, SİSTEMİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KILMAYI HEDEFLEDİM”

“1 ve 0’lardan 10 orostopolluk gerçekleştirmek” başlıklı konuşmasında futbolun dev aynı ekonomi olduğunu vurgulayan Yanal, “Çaplı gençleri keşfedip üretime dair tıpkı bütün kurmalıyız. 1995 yılında Danimarka’yı yenip Avrupa şampiyonu olan kadromuzdan kaçı futbolcu oldu? Futbola bakışımı aha o karşılaşma değiştirdi. Denizlispor, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Eskişehirspor, Vestel Manisaspor, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Antalyaspor’daki beceri müdürlük görevlerimde sistemi sürdürülebilir kılmayı hedefledim” ifadelerini kullandı.

“KEŞFETTİĞİM OYUNCULARIN NAKIL BEDELİ 300 MİLYON EURO”

Ardıl Turan, Umut Keder, Caner Serbest, Melik Balta, Selçuk İnan, Yusuf Şimşek, Beklenti Bozkurt, Yüce Tandoğan, Veysel Evren, Bülent Akış, Augustine, Celalettin Semih, Adem Dursun, Yoksulluk Verimli, Deniz Barış, Murat Boral, Okan Çalıştırıcı, Serkan Balcı, Youla, Ahmed Hassan, Feraset Ahu, Holosko, Kahraman Gökoğlan, Uğur İnceman, Yusuf Yazar, Gökdeniz Bayrakdar, Abdülkadir Ömür’ü kazandırdığını kaydeden Yanal, “Keşfedip yarışabilir düzeye çıkarmadan büyüyemezsiniz” diye konuştu.

Ersun Yanal, “Keşfettiğim oyuncuların alinti bedellerini üst üste koyduğunuzda 300 milyon Euro’ya ulaşırsınız. Yaklaşık 5 bilyon TL ediyor. Yani Süper Lig’in naklen ayın gelirinin iki katından aşkın benzeri dizge kurdum. Avrupa kulüplerine baktığınızda dahi cümle bu şekilde işlemler. Evet orada canlı yayın gelirleri alelade çok yüksektir. Özellikle 5 büyük tabur bazında baktığınızda neredeyse bir kulübün aldığı rakam, bizim Süper Lig’e yaklaşır. Ama o ligler markadır” saptamasında bulundu.

“SÜPER LİG’İN MARKA DEĞERİ YÜKSELMELİ”

Süper Lig’in işaret değerinin yükselmesi gerektiğini bile kaydeden Yanal, “Türk futbolundaki asıl dava, yabancı aktör sayısı ve canlı yayın geliri değildir. Hep, tüketim odaklı olduğu için iki milyar TL ile yirmi milyar TL arasında başlıca açıdan bir fark yoktur. Çünkü iki dahi verseniz, yirmi birlikte verseniz, üretmediğiniz sürece yetmeyecektir. Yirmi verirseniz geriye yalnız çok elan medyun kulüpler kalır, iki verirseniz insanlar biraz daha temkinli davranır” dedi.

“NBA TARZI SİTEM KURULMALI”

Türkiye’ye serencam 10 sezonda iki bine mail yabancı oyuncu geldiğini bile kaydeden görmüş geçirmiş teknikçi, “Sürdürülebilir olmazsanız bu dünyada var olamazsınız. Lille, Benfica, Porto ve Lyon gibi kulüplerin temel gelir kalemi tek ant naklen yayın geliri değildir, oyuncu satışıdır. Henüz geçmiş bile belirttiğim kabilinden adalet ve eşitliğe dayalı, rekabeti artırıcı NBA tarzı bire bir herkes kurulmalı. Finansal Fair-Play kriterleri, şartsız koşulsuz uygulanmalıdır. Yasaklar adına heveslendirme edici yöntemler geliştirilmeli” yorumu yaptı.

Share: