Türkiye-Ermenistan sınırında çalışmalar sürüyor

DOĞRU Tümen Kars Saylav Ahmet Aslan, Türkiye- Ermenistan sınırların açılmasıyla gelişigüzel Kars’ın çıkmaz sokak olmaktan kurtulacağını belirtti.

1992 yılından beri sınırlı mevcut Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde eskimemiş aynı gün başladığını kaydetti.

YANLIŞSIZ Tümen Krs Saylav Ahmet Aslan, “Kars’ın geçmişini düşünürseniz Sovyetler Birliği döneminde ülkemizin dar ihracatçı illerinden biri, özellikle cızık ticaretini dahi çok elan iyi, haddinden fazla daha erdemli kapasiteyle eden tıpkısı yer. Ne eyvah kim Sovyetler Birliği dağıldıktan sonraları etrafımızda aynı sürü komşu mevki oldu. Dolayısıyla tığ ayrımsız güruh bitişik mevki ile sınır ticareti de karışma bire bir çok ticareti yapacağız. ve serhattı bekleyen kent olmaktan, serhattan yararlanan kent olacağız derken, malumunuz Karabağ işgali ve Karabağ işgalinden kaynaklı kendisine ta bir nice Azerbaycan Türk’ü kardeşimiz Karabağ’dan göçgün haline gelmesi Azerbaycan’a gitmesi, tığ elbette kim sınırın kapatıldığı Ermenistan sınırının kapatıldığı 1992’den itibaren bu sınırın aceleten açılmasını hep istedik istiyoruz. Fakat aynı şartımız var. Ermenistan nehiy ettiği Karabağ topraklarından çekilip göçgün ve kaçkın haline mevrut Azerbaycan Türk’ü kardeşlerimiz namına döndükten sonra bu hat kapısının açılmasını bütün istedik. Bunu bile seçkin platformda söyledik.

Türkiye’nin oylumlu aynı hassasiyeti var. Karabağ’ın işgalden kurtulması bilahare Ermenistan hat kapısının açılması ve sabık yıl ki Azerbaycan’ın kalburüstü müdahalesi Türkiye’nin her platformdaki desteği sonucunda Azerbaycan Karabağ topraklarını yeniden azat etti. Gene oraya dümbelek döndü. Esasen oraları diriltme ediyor. Buna vabeste yerine Azerbaycan Ermenistan arasında ayrımlı ilgiler başladı. ve hem Türkiye, hem Ermenistan temsilciler atayarak 2 devlet ilişkilerinin çokça elan geliştirilmesi ve sınırların açılmasının bile içerisinde olduğu tıpkı topluluk süreçler yürütüyorlar. Bizi olağandan mutlu ediyor” dedi.

“Süreçlerin ilerlemesinden olağandan memnunuz”

Kapıların açılması ve açıldıktan bilahare haddinden fazla elan artağan kullanmasıyla ilgilendiren bakanlıklarla danışma ettiklerine özen çekici Arslan, “Biz hem Aut İşleri bakanımızla, hem Ticaret Bakanımızla, hem Iblağ Bakanımızla bu kapıların açılması ve açıldıktan sonra çokça elan eli nimetli kullanılmasıyla ilgilendiren süreçleri danışma ettik. Müşavere etmeye üstelik bitmeme ediyoruz. Hemşehrilerimiz bunu bilsin. Fakat bizim ihtilaf milletvekillerinden, eleştirenlerden farklı bir yönümüz var. Onlar eleştirebilirler. Değme şeyi istiyoruz diyebilirler. Tek kimse bile onları engellemez. Ancak biz iktidar milletvekiliyiz. Tığ gereğini yaparız. İş resmileştikten bilahare deklere ederiz. Nedeniyle hemşehrilerimiz yerine şurası söyleyeyim. Süreçlerin ilerlemesinden ziyadesiyle memnunuz. Çokta domuzuna noktalara geldi. Bundan sonrada haddinden fazla henüz iyicene noktalara gidecek. Pekâlâ gidecek. Devlet temsilcilerinin yaptığı görüşmelerde ilgili bakanlıkların bir nice uzmanı zaten zaruri toplantıları yapıyor. en üst geldiler burada, hem şehrimiz Kars’ta, hem Iğdır’dahi muktezi incelemeleri yaptılar. Süreçler acul tıpkı şekilde bitirilip, inşallah eksen kapıları açılacak. Beklentimiz bu, çizgi kapılarının açılması amacıyla tıpkı engel yok. Biz Türkiye tarafındaki yolu elan ilk iyileştirmiştik. Doğu Kapı’ya büyüklüğünde alelhusus Akyaka üzerinden yolu iyileştirmiştik. Hemen kapıda beş altı günce müdahaleyle halledilebilecek bağlantı yolu eksiklikleri var. Ama yeniden söylüyorum. Biraz günce anca beş altı yıllık değil, zira Türkiye’nin bu konudaki kapasitesini cümle biliyor” diye niteleyerek konutu.

Türkiye 300 metre, 500 metre yolu 2 günde vesile. 2 günde asfalt haline getirir diyen Arslan, “Burada gravite bulunmayan nedeniyle hem Ermenistan’a giden Şarki Konu demiryolu hattının açılması, hem da gine bu hattan giden karayolunun açılması yemeden içmeden Kars’ı, Akyaka’yı çıkmaz sokak olmaktan kurtarmayacak. Bu bölgelerin canlanması Ermenistan’daki komşularımızın bile buradan yararlanması anlamına ati. Bu Kars-Ermenistan arasındaki cızık kapısının açılmasıyla birlikte koridorun çok aceleci benzeri şekilde batıya gitmesi, Kars üzerinden Karadeniz’e gitmesi anlamına geliyor. Bunu alelhusus vurgulamak istiyorum. Karadeniz hattının üstelik Karadeniz’deki limanlarında Kars üzerinden Ermenistan’a bağlanması, hem ülkemizin, hem Ermenistan’ın, hem Azerbaycan’ın faydasına, dolayısıyla bunla ilgili süreçler memnuniyet donör hızda ilerliyor. Biz üstelik hemşehrilerimiz sakıncasız olsunlar ki ilgililer nezdinde abes bırakmadan daim izleme ediyoruz. İnşallah oranın açılmasıyla alay malay hem Kars coğrafi pozisyondan çok fazla yararlanmış olacak. Hem hemşehrilerimiz bundan yararlanacaklar. Hem Akyaka ilçemiz canlandırma olacak. Hem birlikte Ermenistan’dahi aktif vatandaşlarda bundan ziyadesiyle memnun olacaklar. Çünkü biliyoruz kim Türkiye ürünleri lazım Gürcistan, İran üzerinden sonsuz Ermenistan pazarına gidiyor. ve orada derece buluyor. Bundan ağyar yararlanacağına amut bizim insanımız yararlanmış olacak. Bu ticareti da dikme bizim insanımız yapmış olacak. İnşallah 30 yıldır çıkmaz sokak halimizden bodur sürede kurtulmuş olacağız” şeklinde konuştu. – KARS

Share: