Türkiye Serbest Plonjon Şampiyonası Kaş’ta yapılıyor

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu yoluyla düzenlenen 2022 Başıboş Plonjon Outdoor Türkiye Şampiyonası, Antalya’nın Set ilçesinde başladı.

Grup’ta 4 devir sürecek şampiyonluk, İnceboğaz mevkiinde yapılıyor. Şampiyonada gençler, masterlar ve erkân dalında 52 sportmen madalya üzere savaşım edecek. Yarışmalar, paletli çakılı vakar (CWT), iplik destekli çakılı ağırbaşlılık (FIM), çift paletli sabit ciddiyet (CWT-BF) ve paletsiz sabit ciddiyet (CNF) dallarında gerçekleştiriliyor.

İlk ahit yapılan paletli çakılı ciddilik (CWT) kategorisi yarışmalarında 13’ü avrat, 39 sporcu yarıştı. Kadınlarda birinciliği 91 metre ile Spor Dip Kulübü’nden milli rekortmen sporcu Doruk Ercümen, ikinciliği 62 metre ile Çanakkale GSK’den Mısır Yasemini Ulucan, üçüncülüğü üstelik 46 metre ile ODTÜ SAS Kulübü’nden Bilge Çingiray kazandı. Erkeklerde ise birinciliği 88 metre ile Çanakkale GSK’den Rüstem Koyu, ikinciliği 77 metre ile Çanakkale GSK’den Mete Mor, üçüncülüğü üstelik 60 metre ile Okyanus Su Sporları Kulübü’nden Ahmet Sulh Kahraman kazandı. Rüstem Yoğun’in derecesi eskimemiş Türkiye rekoru oldu.

Master kadınlar dalında birinciliği 40 metre ile Bilgisizlik ve Spor Kulübü’nde Birgül Erken kazandı. Master erkeklerde birinciliği 51 metre ile Sazak Plonjon Merkezi’nden Birol Özbek kazandı. Güre kadınlarda birinciliği 33 metre ile Neptune Spor Kulübü’nden Arazi Arazi, taze erkeklerde üstelik birinciliği 33 metre ile Neptune Spor Kulübü’nden Birey Yurteri kazandı.

Share: