TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre, ilkgüz ayında meydana mevrut 43 bin 734 gidiş geliş kazasında 18 bin 570 yaşama yaralandı, 214 gönül da hayatını kaybetti. Yılın evvel 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ilkgüz ayında meydana mevrut trafik kazalarına ait verileri ve mobese kameralarına yansıyan ilçe görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i isim, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı tutmak üzere mecmu 43 bin 734 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 dirilik yaralandı, 214 sevimli üstelik hayatını kaybetti. Yılın önce 9 ayında, gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e imdi. Eylül ayında bildirme haddinden fazla kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da beşer, yaralanmalı ve maddi hasarlı hep 5 bin 376 ilçe meydana gelirken, bu kazalarda 6 birey hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Sunma az kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Eylül 21 bin 38 güdücü alkollü kendisine şalter kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 gidiş geliş cezası uygulandı. 125 bin 856 şalter ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Trafik Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli de meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle ezgi halindeki iki kişinin konusunda el kenarındaki ayrımsız ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 gönül belli belirsiz yaralandı. Nevşehir’bile sürücüsünün kontrolünden çıkan makine, itidalli refüje çıkarken bu sırada yolun karşısına geçmek talip 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise gene sürücüsünün kontrolünden sâdır makine, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle yürüyen ayrımsız gelgeç çarptı. Bulaşan, otomobilin çarpmasıyla yaklaşık 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN FALLUS TANIDIK SÜRÜCÜ HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında arz yoğun tanidik sürücü hataları Gidiş Geliş Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını el, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak argıt ve kaplamanın ensiz olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izlem ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönem kurallarına uymamak, al çırağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez gidiş geliş işareti bulunan yerlere iletilmek, yaya ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı kararlaştırmak, alkollü olarak komütatör sarmak, lüks tezelden açacak yutmak, mürur yasağı olan yerlerden koymak ve hatalı şekilde yahut haram olan yerlere park almak.?

Share: