Turunçgil Kongresi ve Turunçgiller Festivali teşrinisani ayında yapılacak

Mersin Valisi Uca Hamza Pehlivan başkanlığında, 6-11 Son Teşrin tarihleri ortada ilk defa yapılacak olan ‘Uluslararası Turunçgil Kongresi’ ve 12-13 Teşrinisani 2022 tarihlerinde yapılacak olan ‘8. Mersin Ağacı Arsıulusal Turunçgiller Festivali’ hazırlıklarına yönelik istimara toplantısı gerçekleştirildi.

Valilik Derinti Salonunda düzenlenen toplantıya, kurultay ve festivalin dizgi komitelerinde vadi kayran kurumların, iz kuruluşları ve sivil cemiyet teşkilatlarının tutumlu ve temsilcileri katıldı.

Turunçgil Dünyasının dünyaca aşina yer prestiji organizasyonu olan, ilki 1968’de Amerika Bileşik Devletleri’nde yapılan ve seçkin 4 yılda tıpkı dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen ‘Arsıulusal Turunçgil Kongresi’ ilk kez Mersin Ağacı’de düzenlenecek. Kısaca 60 ülkeden 2 bin 500’e yakın katılımcının beklendiği ‘Uluslararası Turunçgil Kongresi’ne tamlık dünyadan müşavir, üretici ve bilgelik insanları katılacak. Turunçgil ürünlerine ilişkin kendisine binin üstünde sunumun yapılması, teknik gezilerin düzenlenmesi planlanıyor.

Türkiye ve mıntıka açısından balaban önem taşıyan Turunçgil Kongresi’nin akabinde, 12-13 Teşrinisani tarihlerinde ‘8. Sazak Uluslararası Narenciye Festivali’ düzenlenecek. Pandemi şartları zımnında iki sene mesafe sunulan Turunçgiller Festivali henüz görkemli ayrımsız şekilde Akdeniz’in kıyısında yeniden yerel ve ecnebi ziyaretçilerle buluşacak.

Yerli ve yabancı bilim insanları, turistlerin okkalı rica göstereceği, Mersin’in tanıtımı açısından büyük önem haiz bu iki aktiflik karşı bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıda, düşünüm ve öneriler dile getirildi, bazen kararlar makbuz. – MERSİN

Share: