Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı bindi ile zihayat yaşta besici oldu

Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı destek ile gailesiz yaşta besici oldu

21 yaşındaki Yüsra, devletten aldığı destek ile dinç yaşta besici oldu

BİNGÖL – Bingöl’üstelik, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınmada Eksper Ağyar’ projesinden faydalanarak hibe ile 4 hırtapoz düzlük Yüsra Basetemur, besiciliğe başladı. İneklerin yavrulamasıyla birlikte kısa süre içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Sancak Beldesi’ne vabeste Sudüğünü köyünde tevakkuf eden 21 yaşındaki Yüsra Basaremur, geçtiğimiz yıl Laborant ve Baytar Keyif Bölümü’nden çıkışlı oldu. Basatemur, ardından özlük işini yapmak için arayışa girdi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında ‘Rustik Kalkınmada Eksper Ağyar’ projesini gören Basatemur, kuruma her an uzmanlardan bilgelik aldı. Hazırladığı projesi bakanlık tarafından onaylanan ve mevhibe desteği düzlük Basatemur, köylerindeki ahırlarında incelemek üzere 4 mehtaplı dallama aldı. Gelişigüzel sabahleyin erken saatte kalkıp hayvanlarının yemini ve suyunu vererek temizliğini yapan Basatemur, elan otlattıktan bilahare akşam ezanı saatlerinde baştan ahıra yerleştiriyor. İneklerin yavrulamasıyla gelişigüzel bodur süre içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Laborant ve Baytar Keyif Bölümü mezunu olduğunu belirten Yüsra Basatemur, “Çıkışlı olduktan bilahare aksiyon arayışına girdim, kendim bir iş düzenlemek istedim. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında Rustik Kalkınma Ehlihibre Yabancılar projesini gördüm. Onun amacıyla tarım müdürlüğüne gittim ve proje üzerine bilgelik sahibi oldum. Bana oradaki çalışanlar, mühendisler bu laf hakkında vukuf verdi. Benim tıpkısı proje sunmamı istediler ve projem da Ekincilik ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla onaylandı. Ben kocabaş hayvancılığı yazmak istedim, 4 büyükbaş hayvan aldım. Şuan üstelik hayvanlarımız aylı, seneye bunlar 8 tane olacak” dedi.

İşini büyütmeyi ve kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Basatemur, “Benim amacım ülke ekonomisine ulama sağlamak, özlük işletmemi bundan sonra abartmak. İleride işveren olabilmek. Bu konuda kadınlara sunulan destekten dünya teşekkürname ediyoruz. Özlük işimi izam etmek ve kadınlara istihdam sağlamak istiyorum. Onlara yaşıt olabilmek ve beni yaşıt almalarını bile isterim. Bugün ülkemizde kadınlara zait ayrımcılık olduğu için ve kul onların biri olduğum amacıyla çokça teşekkür ediyorum, çokça çekicilik duyuyorum” şeklinde konuştu.

“27 sayı atıfet sözleşmesi imzalandı”

Rustik Kalkınmada Ehlihibre Başkaları projesinden Bingöl’da 27 kişinin yararlandığının altını çizen Ekincilik ve Orman İl Müdürü Dr. Hisse Senedi Batur, “Rustik Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde, Kırsal Kalkınmada Ehlihibre Başkaları Projesi ülkemizde ilk kez İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde uygulamaya konulmuştur. Projenin başarılı çıktıları alınınca proje, bakanlığımız marifetiyle 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır. Projeye üniversitelerin lisans ve yöre lisans bölümlerinden olan ekincilik, hayvancılık, orman, akarsu ürünleri ve besin bölümlerinden mezun olanlar başvurabilmektedir. İlimizde üstelik toplamda 27 sayı armağan sözleşmesi bu anlamda imzalanmıştır. İlimizde meri projeler 13 nüsha büyükbaş hayvancılık projesi, 7 nüsha küçükbaş hayvancılık ve 9 sayı arıcılık projesidir. Hele bu bölümlerden çıkışlı olan arkadaşlarımız, sürdürülebilir tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin rustik alanlarda gerçekleşmesi namına üniversitelerde edinmiş oldukları bilgileri, bu anlamda çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktarmış olacaklardır. Gerek duydukları bilgileri uzman arkadaşlarımızla onlara iletmekteyiz ve onları sürekli ziyaret etmekteyiz” dedi.

Yüsra’nın bir nice çiftçiye eş olacağını vurgulayan Keleş, “Yüsra kardeşimiz kocabaş hayvancılık projesinden mevhibe sözleşmesi imzalayarak bu projeden faydalanmıştır. Kardeşimiz, üniversiteden edinmiş olduğu bilgileri üstelik çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktaracak. Burada sürdürülebilir hayvancılık faaliyetlerinin bitmeme etmesi adına adamakıllı yeknesak oluşturacaktır” diyerek konuştu.

Share: