Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı bindi ile zinde yaşta besici oldu

Bingöl’birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Eller’ projesinden faydalanarak yardım ile 4 keş kayran Yüsra Basetemur, besiciliğe başladı. İneklerin yavrulamasıyla alay malay güdük müddet içerisinde 8 kocabaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Sancak Beldesi’ne sınırlanmış Sudüğünü köyünde durma fail 21 yaşındaki Yüsra Basaremur, geçtiğimiz sene Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü’nden mezun oldu. Basatemur, arkası sıra öz işini dayamak üzere arayışa girdi. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında ‘Rustik Kalkınmada Bilirkişi Yabancılar’ projesini gören Basatemur, kuruma anbean uzmanlardan bilgi aldı. Hazırladığı projesi vekillik aracılığıyla onaylanan ve yardım desteği düzlük Basatemur, köylerindeki ahırlarında yoklamak üzere 4 gebe savak aldı. Gelişigüzel sabahleyin erken saatte kalkıp hayvanlarının yemini ve suyunu vererek temizliğini fail Basatemur, daha otlattıktan bilahare akşam ezanı saatlerinde baştan ahıra yerleştiriyor. İneklerin yavrulamasıyla alay malay bodur süre içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Laborant ve Veteriner Esenlik Bölümü mezunu olduğunu tamlayan Yüsra Basatemur, “Çıkışlı olduktan bilahare iş arayışına girdim, kendim ayrımsız aksiyon beğenmek istedim. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında Kırsal Kalkınma Uzman Ağyar projesini gördüm. Onun amacıyla ekincilik müdürlüğüne gittim ve proje karşı bilgelik sahibi oldum. Bana oradaki çalışanlar, mühendisler bu konu karşı hikmet verdi. Benim ayrımsız proje sunmamı istediler ve projem üstelik Ekincilik ve Orman Bakanlığı yoluyla onaylandı. Ego büyükbaş hayvancılığı yarmak istedim, 4 kocabaş efsanevi aldım. Şuan birlikte hayvanlarımız aylı, seneye bunlar 8 pasaj olacak” dedi.

İşini büyütmeyi ve kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Basatemur, “Benim amacım mevki ekonomisine yardım icat etmek, kişi işletmemi artık büyültmek. İleride çalıştıran olabilmek. Bu konuda kadınlara sunulan destekten ekolojik ortam teşekkürname ediyoruz. Kişi işimi şişirmek ve kadınlara istihdam keşfetmek istiyorum. Onlara yaşıt olabilmek ve beni yaşıt almalarını üstelik isterim. Bugün ülkemizde kadınlara fazlalık ayrımcılık olduğu için ve köle onların biri olduğum üzere çokça teşekkür ediyorum, çok çalım duyuyorum” şeklinde konuştu.

“27 nüsha atıfet sözleşmesi imzalandı”

Kırsal Kalkınmada Eksper Başkaları projesinden Bingöl’de 27 kişinin yararlandığının altını çizen Ekincilik ve Orman İl Müdürü Dr. Senet Keleş, “Rustik Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde, Rustik Kalkınmada Ehlivukuf Yabancılar Projesi ülkemizde ilk defa İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde uygulamaya konulmuştur. Projenin kalburüstü çıktıları alınınca proje, bakanlığımız yoluyla 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır. Projeye üniversitelerin lisans ve dolay lisans bölümlerinden olan tarım, hayvancılık, orman, su ürünleri ve azık bölümlerinden mezun olanlar başvurabilmektedir. İlimizde bile toplamda 27 adet mevhibe sözleşmesi bu anlamda imzalanmıştır. İlimizde muteber projeler 13 adet kocabaş hayvancılık projesi, 7 adet küçükbaş hayvancılık ve 9 adet arıcılık projesidir. Hele bu bölümlerden mezun olan arkadaşlarımız, sürdürülebilir tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin kırsal alanlarda gerçekleşmesi yerine üniversitelerde edinmiş oldukları bilgileri, bu anlamda çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktarmış olacaklardır. Ister duydukları bilgileri ehlihibre arkadaşlarımızla onlara iletmekteyiz ve onları daima görüşme etmekteyiz” dedi.

Yüsra’nın birçok çiftçiye kat sayı olacağını vurgulayan Bahadır, “Yüsra kardeşimiz kocabaş hayvancılık projesinden mevhibe sözleşmesi imzalayarak bu projeden faydalanmıştır. Kardeşimiz, üniversiteden edinmiş olduğu bilgileri üstelik çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktaracak. Burada sürdürülebilir hayvancılık faaliyetlerinin bitmeme etmesi adına domuzuna bir örnek oluşturacaktır” diyerek konuştu. – BİNGÖL

Share: