UZM. DR. ÜTKÜ OBEZ ÇOCUKLARDA HİPERTANSİYON CİDDİ SEVİYEDE YÜKSELDİ

KOCAELİ Derince Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde vazifeli çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Hatice Imtihan Ütkü, çocuklarda obezite görülme sıklığının anbean arttığını belirterek, Obez olan çocuklarda, alışılagelen korkulu olan çocuklara göre hipertansiyon sıklığının sakil seviyede yükseldiğini gördük. 40’lı, 50’li yaşlardaki kalp krizlerinin, duygu damar tıkanıklıklarının temelinin gerçekte çocukluk yaşlarındaki kontrolsüz beslenme, çılgın semiz beslenme ve boş tüketiminin yüksekliğine ilişkin olduğu görülüyor. Buna özen edilmesi gerekir dedi.

Derince Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde işyar bala sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Hatice Imtihan Ütkü, sonuç dönemlerde çocuklarda obeziteye ilişkin hipertansiyon görülme sıklığının arttığını belirterek, çocukların tagaddi alışkanlarına müteveccih tavsiyelerde bulundu. Çocukların ülküsel kiloda olmasının vücuda birçok faydası olduğuna değinen Ütkü, Obezite hele acun çapında üstelik ülkemizde üstelik vahim oranda çoğalma göstermekte. Bunu maatteessüf çocukların sağlıksız beslenmesi, abur cubura lüks yönlenmesi, ailelerin çocuğun iştahsızlığına müteveccih aç kalacak korkusuyla boş yemesine cevaz vermesi obezitenin artmasının muhteşem etkileri arasında. Bizim ülkemizde üstelik sonuç yıllarda obez çocukları haddinden fazla çok görüyoruz. Genişlik önemlisi çoğu karı bunun farkında bile olmuyor. Maatteessüf ülkemizde ‘Çocuk kiloluysa sağlıklıdır’ algısı var maalesef bu, hakeza değil. Bizim istediğimiz tamam ayrıntılar çok zayıf olmasın bunu istemiyoruz amma obez olmalarını de banko istemiyoruz dedi.

‘AŞIRI KARBONHİDRAT TÜKETİMİNDEN IRAK ARA VERMEK GEREK’

Çocuk yaşta eğlenceli tagaddi alışkanlığı kazanılmasının önemini vurgulayan Ütkü, Çocukların mutlak haftalık muhtemelen oranda et yemesi, sebze yemekleri tüketmesi, jale göveri tüketmesi, abur cuburdan irak durması, galiba oranda akarsu tüketmesi, gazlı içeceklerden irak durması alelhusus istediğimiz şeyler arasında. Şiddetli karbonhidrat tüketiminden uzak durulması gerekiyor. Rate karbonhidrat tüketimi değil bittabi ki bu. Katiyen diyetisyenlerin ya dahi bu konudaki profesyonellerin desteğiyle yapılmasını istiyoruz beslenmelerin diye niteleyerek konuştu.

‘HİPERTANSİYON’ TEHLİKESİ

Erişkinlerde sıklıkla görülen hipertansiyonun tagaddi bozukluğu olan çocuklarda dahi görüldüğünü anlatan Ütkü, Geçtiğimiz yıllarda Kültürlü Adnan Menderes Üniversitesi’nde aynı faaliyet yaptık ve gördük kim çocuklarda bambaşka sebeplerle hastaneye başvurmuş olsa bile obezitesi fark edilip sondaj edildiğinde çocukların hipertansif oldukları gözlendi. Bu açıdan dahi takibe makbuz bu hastalarımız bunlar üzerinde de mesai yaptık ve obez olan çocuklarda, normal aheste olan çocuklara bakarak hipertansiyon sıklığının aheste seviyede yükseldiğini gördük. Erişkin yaşlardaki 40’lı 50’li yaşlardaki ihtisas krizlerinin, kalp soy tıkanıklıklarının temelinin aslında çocukluk yaşlarındaki kontrolsüz beslenme, begayet semiz tagaddi ve abur cubur tüketiminin yüksekliğine bağlı olduğu görülüyor. Soy tıkanıklığının bir anda olmuyor, birikimle oluyor. Bunu bir nice uzmanımız dahi söyler. O yüzden çocukluk döneminden itibaren dosdoğru beslenme bizim amacıyla çok majör dedi.

Obezitenin esbak yıllara göre ağır artış gösterdiğini ve önünün alınabilmesi için metin beslenmek gerektiğini anlatan Ütkü, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre çocukluk çağı obezite prevalansının 1970’lerdeki oranına bakarak akıbet yıllarda 10 kat arttığı gözlemleniyor. Bunun bu şekilde devam etmemesi amacıyla çocukların dimdik beslenmeyi öğrenmesi ve boş tüketiminden irak durması gerekmektedir. Bu konuda ailelerimizi katiyetle uyarıyoruz. Özellikle sömestr tatilinde olduğumuz bu dönemde çocuklarımızı metin tagaddi konusunda bire bir düzene sokmalarına apotr olmalarını istiyoruz diye niteleyerek konuştu.

Share: