Uzmanı uyardı: Hareket erken doğumu tetikleyebilir

– Hareket anını zinde ana adaylarının dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılarda mevcut Dr. Akademisyen Hüseyin Erhan Cömert, “Yer Sarsıntısı sürecinde gebeliği bitmeme eden asıl adaylarında da suratsız bazı tepkimeler meydana gelebilir. Yaşanan çetin gönül belası ve stresle birlikte düşük riski artabilirken; kanama ve er doğumlar birlikte benzer. Bu nedenle imkanlar dahilinde ana adaylarının kontrollerini yaptırması serencam kademe ehemmiyet taşır” dedi.

Sarsıntı sırasında yaşanılan çığlık deprem ve umulur pırtı düşmelerinin düşük ve nezif tehlikesini da yanında getirebildiğini tamlayan Medicana International İstanbul Hastanesi Jinekoloji ve Veladet Bölümü’nden Dr. Akademisyen Hüseyin Erhan Ahi zelzele sürecinde temel adaylarının dikkat etmesi gerekenler hakkında hikmet verdi.

DÜŞÜK RİSKİ ARTABİLİR

Esas adaylarının büyük depremler sonrası dert bozukluğu ve bunaltıcı stres yaşayabileceğini tabir eden Cömert, “Özellikle depremin etkilediği bölgelerde yaşanan damarı bozuk olaylar stres ve ağrı oluştururken; sarsıntı sürecinde gebeliği bitmeme fail temel adaylarında üstelik hırçın bazı tepkimeler meydana gelebilir. Yaşanan tehlikeli kor ve stresle gelişigüzel düşük riski artabilirken; kanama ve erken doğumlar dahi benzer. Bu nedenle imkanlar dahilinde esas adaylarının kontrollerini yaptırması serencam basamak önem taşır. Bu süreçte alınacak olan psikolojik destek de ana adayına gebelik süresince koruyucu olacaktır” diye niteleyerek konuştu.

HİJYENE VE MASKE KULLANIMINA DİKKAT EDİLMELİ

Antrparantez yer sarsıntısı kabil tabii kıyamet dönemlerinde enfeksiyon riskinin bile erdemli olabileceğini söyleyen Dr. Akademisyen Hüseyin Erhan Ahi açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Müstevli hastalıklara alın ilaç alınmalıdır. Gebelerin da hıfzıssıhha konusuna daha aşkın ilgi göstermesi gerekir. Bu noktada gövde hijyeninin sağlanması üzere akman suyun bulunmadığı alanlarda dezenfektanlardan yararlanmak cesim. Ayrıca peçe kullanımı üstelik tekrar hamilelerin hastalıklara cebin alabileceği önlemler ortada vadi alır.”

PAKETLİ SISKA GIDALARIN AKIBET KULLANIM TARİHİNE BAKILMALI

Temel adaylarının beslenmelerine üstelik duygunluk göstermesi gerektiğini rapor eden Kardeş, “Açıkta beklemiş suları banko tüketmemek akilane benzeri aplikasyon olacaktır. Suları yerde yüksekte ve ruz ışığı almayacak şekilde korumak önem taşımaktadır. Azık üstüne de tıpkısı önlemler muteber. Paketli ciliz gıdalar birlikte dahil parçalanmamış yiyeceklerin sonuç kullanma tarihlerine ilgi gitmek gerekir. Hareket sürecinde temel adayları takviyelerini dahi boşlama edebilir. Asıl adaylarının, hekimler marifetiyle sunulan folik asit, vitamin, mineral ve çipo ilacı gibi takviyelerini ahenkli alması önemlidir. Takviyelerine ulaşamayan temel adaylarının esenlik profesyonellerine bu durumu bildirmesi ve onlardan bindi alması gerekir” açıklamasında bulundu.

PSİKOLOJİK DESTEK ŞART

Zelzele sonrası tıbbi ve psikolojik desteğin önemine işaret fail Ahi şu ifadeleri kullandı:

“Hareket gibi vehleten stres ve kaçınmak yaşatacak afetler esas adaylarında erken tevellüt, düşük riskini de yanı sıra getirebilir. Bu dönemde gelişigüzel sorunla karşılaşmamak namına tekrar yer sarsıntısı sonrası serian tıbbi ve ruhsal bindi alınması zaruri. Gebelik sürecini sağlıklı bire bir şekilde geçirmeleri ve mıhlı tıpkı doğumun gerçekleşebilmesi üzere bu dönemde yaşanılan ruhsal gerilim ve kaygının kesmek hesabına uzmanlardan destek alınması oldukça önemlidir. Şu süreçte güçlü çok çekicilik ve bünye ruh bilimsel destek konusunda apotr olmaktadır. Ruh Bilimsel bindi, gebelerin hem zat hem birlikte bebeklerinin fizyolojik sağlığı amacıyla önem arz etmektedir.”

HAREKET SIRASINDA ANNE ADAYLARINA HAYAT ÜÇGENİ

Anne adaylarına yaşam üçgeni oluşturmaya yönelik tavsiyede mevcut Dr. Akademisyen Hüseyin Erhan Kardeş, “Deprem sırasında ise ürkü yapılmamalı, deprem sırasında çağrıştırmak hesabına güvende tutabilecek; kişinin üstüne eşya düşmeyecek şekilde sabitlenmiş eşyalar arasında yaşam üçgeni oluşturulmalı. Gebelerde gidiş almak ağırlık olacağından emniyetli alanda düşünce bölgesinin şişman aynı kısmını himaye altına alarak yere yatıp dölüt pozisyonunda yaşamak yapılacak yer kocaman hamlelerden biridir” ifadelerini kullandı.

– İstanbul

Share: