Uzmanı uyardı: Tenisçi dirseği hastalığına bazen patika gruplarında yoğun rastlanıyor

Tenis oynayan kişilerde artık oluşan “tenisçi dirseği” hastalığı, ön kolu zorlayan rastgele nev aktivite sonucu görülebiliyor. Hastalığın çaput şet, tornavida-pense istimal, boya-badana ika gibi nedenlerle ortaya çıkabileceğini belirten Doç. Dr. Işıklı Arslan, yeryüzü önemli belirtinin dirseğin dış bölümünden kolun madun kısmına büyüklüğünde yayılan veca olduğunu ifade etti. Arslan, Bu çor yeryüzü çok tesisatçılar, boyacılar, dokumacılar, makine tamircileri kabilinden dolay kolu kahir patika gruplarında görülüyor” uyarısında bulundu.

Tekrarlayan zorlanmalara bağlı kendisine ortaya sâdır; tababet dilinde “lateral epikondilit”, el beyninde de “tenisçi dirseği” hastalığı olarak tanıdık bu keyif sorunu, lateral epikondil denilen bölgedeki adale ve kemik birleşkesindeki yıpranma veya yırtıkla meydana geliyor. Dolay kolu zorlayan hareketler sonucunda görülebildiğini tabir eden İstanbul Iş Üniversitesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Bölümü’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ziyalı Aslan, tenisçi dirseğinin alelumum 30-50 yaş arasındaki kişilerin karşısına çıktığını söyleyerek, kimi vakit tek illet olmaksızın görülebildiğini belirtti.

“TENİSÇİ DİRSEĞİ” BU IZ GRUPLARINDA ÇIKTI GÖRÜLÜYOR

Tenisçi dirseğini ayrımsız spor yaralanması namına değerlendirmektense, patika hastalıkları kategorisine karışma etmenin henüz makul olduğunu belirten Doç. Dr. Entelektüel Aslan, “Tenisçi dirseğini, civar kolu zorlayıcı her türlü aktivite ve uygulama sonucunda görebiliyoruz. Bez sıkma, tornavida-pense istimal, boya-badana üzere uygulamalarla ortaya çıkabiliyor. Sunma çok; tesisatçılar, boyacılar, dokumacılar, makine tamircileri kabil yöre kolu kahir meslek gruplarında görülüyor. Mavera yandan, temas yaşta karşılaşılabilse bile alelumum 30-50 yaş arasındaki kişilerde belirleme ediliyor. Kimi Vakit hiçbir sebep olmaksızın görülebilir” dedi.

ÇAYDANLIK KALDIRIRKEN BİLE AĞRI ARTABİLİYOR

Tenisçi dirseğinin yeryüzü majör belirtisinin dirseğin aut bölümünden kolun madun kısmına büyüklüğünde yayılan veca olduğunu ifade eden Doç. Dr. Arslan, “Hastalar, lateral epikondil dediğimiz bölgede, kemik çıkıntının üzerinde balkı hisseder. El bileği yukarıya doğru büküldüğünde veya ahali ile tıpkı molekül sıkıldığında, civar kol sırtında bulunan kaslar kasılır. amma velakin dirseğin dış bölümündeki yapışma yeri zorlanır. Dert zaman zaman şiddetlenir. Çaydanlık kaldırırken, bez sıkarken, tornavida ve pens kabil aletleri kullanırken bile artar. Yaptığı işten yağlık kol gücünü elde etmek zorunda olan kişiler bu ağrılardan çevre rahat çalışamaz. Günce hayatı suratsız etkiler. Dinlenirken da veca devam edebilir” şeklinde belirtti.

“TENİSÇİ DİRSEĞİ ÇOKÇA İNATÇI BİR HASTALIKTIR”

Arslan, “Hastanın şikayetleri ve tetkik bulguları ele alınarak, doktor eliyle teşhis ferah ferah koyulabiliyor. Alttaki yatan nedenleri araştırmak için röntgen çekimi istenebilirken, tanılama kesinleştirilemediyse MR tetkikinden müzaheret alınabiliyor. Eğer yakınmalar haddinden fazla çetin değilse tenisçi dirseğinin tedavisi ameliyatsız yapılabiliyor” açıklamasında bulundu.

Soğuk aplikasyon, dirseklik, antiinflamatuar çıkar yol kullanımı, hikmet otama, kortizon ve PRP uygulamasının ameliyatsız yöntemler arasında olduğunu anlatım eden Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Görgülü Arslan, “PRP’dahi kişinin özlük kanından elde edilen sıvı gine vücuda enjekte ediliyor. Ötede derecede yıpranma sıfır durumlarda lateral epikondil bölgesine uygulanarak otama sağlanabilir. Alelumum yegâne gösterim yeterli olsa dahi kimi vakit 2 yahut 3 projeksiyon gerekebiliyor” dedi.

Ameliyatsız yöntemlerden kâr görülmezse ameliyata müracaat etmek gerektiğini tamlayan Doç. Dr. Arslan, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Faaliyetler lokal duyum yitimi altında uyutulmadan yapılıyor. Yıpranan tendon yapışma yerinden ayrılır; problemli nahiye temizlendikten sonra tendon tekrar dikilir. Ameliyattan sonradan 3 hafta büyüklüğünde çiğin-dal askısı kullanılıyor. 3 haftadan sonra pestil dimdik ve normal hayatına dönebilir. Tenisçi dirseği haddinden fazla menfi bire bir hastalıktır. Cerrahi otama sonrasında da yineleme ihtimali vardır.”

Share: