Uzmanından tehlikeli ihtar! Salda Gölü’nde ‘Salyalaşma’ ve ‘Kararma’ var

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilgelik danışmanı Dr. Erol Stoper, Salda Gölü kıyılarında beyaz kumullardaki kararmaların arttığına ilgi çekerek ‘haddinden fazla tehlikeli’ uyarısında bulundu. Dr. Stoper, bilimsel araştırmalarla ilgili NASA için de olsa göl çevresinde tek yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

”KESİNLİKLE GİRİLMEMELİ”

TTKD veri danışmanı Dr. Erol Stoper, Burdur’un Yeşilova ilçesinde firuze rengi ve temiz kumsallarıyla özen çekici Salda Gölü’ne banko girilmemesi, engin izlenerek yetinilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Dr. Erol Stoper, serencam günlerde göl kenarındaki beyaz kumullarda kararmaların arttığına, suda salyalaşmaların oluştuğuna dayalı sorunlara ilgi çekti.3 milyon yıl önceki inhitat havzasında oluşan tektonik kökenli gölün limnolojik, ekolojik ve jeolojik özellikleri bakımından ülkede biricik olduğunu belirten Dr. Stoper, ”Meksika’daki Alchichica Gölü’ne benzer özellikleri taşıyan kırılgan tıpkı dokuya cemaat, hassas ve ender alanlardan. Salda Gölü toprağının, ekolojik evrimin ve dirim için sunu akla yatkın planet olduğu bildirilen Mars’ın toprağıyla paralellik gösterdiği belirtilmektedir” dedi.

AŞIRI KULLANIM VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Gölün, ciddi ziyaretçi baskısı zımnında tehlike altında olduğunu kaydeden Dr. Kesici, ”Göl çevresinde şalter-âdem trafiğinin yarattığı çokça korkulu kirlilikler, tarım için düz şeş sularının ölçüsüz çekilmesi ve de göl çevresindeki yaka obstrüksiyon düzenlemeleri muhtelif amaçlarla hala bitmeme etmektedir. Doğası gereği suyunu dışarıya boşaltamayan ve su kalitesi bakımından oldukça kırılgan olan Salda Gölü’ndeki endemik canlılar birlikte kızdırma altında. Akıbet yıllarda küsurat göl- insan faaliyetleri çevresel boyutta zılgıt unsuru” diyerek konuştu.

”İNSAN FAALİYETLERİ NEDENİYLE SU SEVİYESİ AZALDI”

Dr. Stoper, gölün parafin adacıklarının, firuze rengi, sodalı su kalitesi ve milyar yıllık fosil oluşumlarla gelişigüzel milyonlarca yıl sonrası biyomineralizasyon (göldeki siyanobakterin ve suyundaki minerallerin faaliyetleriyle) sonucu oluştuğunu söyledi. Gölün, sonuç günlerde mütezayit koca faaliyetleri zımnında su seviyesinin azaldığını, kirlilik baskısı yaşadığını dile getiren Dr. Kesici, ”Çok kırılgan aynı yapıya sahip olan parafin tortul kayaçların özellikle göl kıran kesimlerinde oluşamaması sonucu göl kıyı kesimlerinde, akarsu çekilen alanlarda beyazlıkların yerini kararmalar almaktadır” dedi.

SALYALAŞMA TEHLİKESİ

Yaptıkları son araştırmalarda kıyılardaki siyahlaşmaların birlikte yaka ve akarsu içerisinde kirlilikten kaynaklanan salyalaşmaların üstelik göl üzere büyük tehlike oluşturduğunu anlatan Dr. Kesici, ”Mutlak suretle şiddetli su yosunu artışı sonucu oluşan ve kokan bu salyalaşmaların kıyı ve su içerisinden ilmî yöntemlerle temizlenip ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

”DOĞAL MİRAS İLAN EDİLMELİ”

Bilimin bina işgaline nöbet açmaması gerektiğini söyleyen Dr. Stoper, ”Mars’la ait bilgilerin araştırılması, yerkürenin Mars’la karşılaştırılması itibarıyla de evrimin benzeri parçasının, bir belgesinin yok olmaması yönünden birlikte göl korunmalı, bu izler silinmemeli, kaybolmamalıdır. Salda Gölü ‘natürel bırakıt’ ilan edilerek, güç ilişkin süreci sanmak amacıyla marifet dünyasının katıksız laboratuvarı ve insanların birlikte bu bırakıt oluşumu ziyaret edebilecekleri benzeri doğal müze yerine kalmalı” dedi.

NASA İÇİN DAHI OLSA İZİN VERİLMEMELİ

Bilimsel araştırmalarla ilgili Salda Gölü çevresine yapılacak tek yapılaşmaya, apayrı yapılaşmalara misil açmaması için müsaade verilmemesi uyarısında mevcut Dr. Kesici, ”Meksika’daki Alchichica Gölü, NASA’ya oldukça andıran, ağız ağıza korunan bu gölde hiçbir yapılaşma planlaması söz konusu değildir. Bizde de olmasın. Tıpkı üniversite için yahut NASA üzere bile olsa hiçbir yapılaşmaya izin verilmemeli” açıklamalarını yaptı.

Share: